Rokovania o obchodnej dohode medzi Britániou a Európskou úniou sa dostali do „zložitej situácie," uviedla Británia. Zároveň dodala, že nebude súhlasiť so žiadnym návrhom, ktorý oslabuje jej suverenitu. „Času nám už skutočne veľa nezostáva. Momentálne sme sa v rokovaniach dostali do veľmi zložitého bodu," povedal médiám hovorca britskej vlády. Ako dodal, Londýn určite nepristúpi na niečo, čo „oslabuje britskú suverenitu a opätovné získanie kontroly nad krajinou".
Rokovania o brexite sa podľa kuloárov blížia ku koncu. Na obzore sa črtá mäkký brexit
Európska únia v piatok Britániu upozornila, že je načase, aby sa rozhodla, aké vzťahy s Bruselom chce do budúcnosti mať. „Otázkou je, aký politický, ekonomický a sociálny projekt si do budúcnosti pre seba želajú," spýtal sa v tejto súvislosti predseda Európskej rady Charles Michel. Britská vláda však trvá na tom, že po 1. januári bude v plnej miere kontrolovať svoje hranice, určovať dotácie a riadiť rybolov vo svojich výsostných vodách. Práve rybolov patrí medzi najcitlivejšie otázky, pričom je kľúčový najmä pre Francúzsko. Jeho rybári chcú mať aj naďalej právo loviť v britských vodách a je to práve Paríž, ktorý je podľa Londýna najmenej ochotný pristúpiť na kompromis.
Šance na dohodu sa tak v týchto dňoch opäť znížili, pritom do ukončenia prechodného obdobia zostávajú už iba štyri týždne. Podľa britského zdroja narušili priebeh rokovaní vo štvrtok večer (3. 12.) zástupcovia EÚ, ktorí sa snažili presadiť, aby Británia urobila ďalšie ústupky. „V poslednom období na dosiahnutie dohody sa EÚ snaží vtlačiť do rokovaní nové prvky. Dohoda je stále možná, šance však klesajú," dodal zdroj. Brusel však tvrdenia, že predkladá nové požiadavky, odmietol.
Británia otvára nový systém pre žiadateľov o víza na obdobie po brexite
Ak cez víkend k dohode nedôjde, budúci týždeň prinesie ešte viac komplikácií, uviedla agentúra AP. V pondelok (7. 12.) bude dolná komora britského parlamentu hlasovať o návrhu zákona, ktorý Británii dáva právo porušiť niektoré časti právne záväznej dohody o brexite. Podobne ako Británia aj Európska únia medzičasom dala najavo, že má na obchodnej dohode záujem, za každú cenu ju však uzatvárať nebude. Rovnako sa najnovšie vyjadrilo Nemecko, najsilnejšia ekonomika Európskej únie. Ako v piatok povedal hovorca nemeckej vlády Steffen Seibert, krajiny Európskej únie dohodu chcú, nie však za každú cenu. „To znamená, že sa musíme pripraviť na všetky možné scenáre, teda aj na ten, že žiadna dohoda uzatvorená nebude," povedal Seibert.