Rok z druhej sorty

Na Slovensku, tak ako v Grécku, sa rok začne predčasnými voľbami. V Grécku budú preto, lebo premiér a predseda najsilnejšej partaje musel akceptovať, že keď je krajina v kríze, vláda jednej strany je politicky neudržateľná. Na Slovensku budú preto, lebo predseda najsilnejšieho politického subjektu a takmer istý povolebný premiér ich považoval za prostriedok, akým sa dá dospieť k vláde jednej strany.

Všetky scenáre roku 2012 sa odvíjajú od výsledkov volieb. Rozhodujúce slovo v ňom tak zrejme nebudú mať strany, ktoré tvorili vládu Ivety Radičovej. Aj keby ich prekvapujúci volebný výsledok z roku 2010 nadobudol v marci 2012 podobu volebného zázraku, vláda SDKÚ-DS, SaS, KDH a Mostu-Híd aj tak nevznikne. Nielen pre vzájomnú animozitu SaS a „zvyšku“, ale aj preto, že euroval, ktorý vládu a koalíciu zasypal, bude padať aj na budúci rok.

Šéf volebne najúspešnejšej strany nemá dôvod, aby reanimoval vládnu zostavu subštandardnej podoby, aká vznikla po voľbách 2006. Zahnal by sa sám do kúta, z ktorého sa dostal len vďaka hlasovaniu o eurovale. Pretože Robert Fico chce vziať SNS jej voličov tak, ako ich vzal strane Vladimíra Mečiara, nebude si škodiť a Jánovi Slotovi pomáhať. Ak sa SNS dostane do parlamentu, jej prítomnosť využije ako nátlakový prostriedok, aby dostal do koalície stranu, o ktorú bude mať záujem.

Voľba číslo jeden

Veľká koalícia Smeru a SDKÚ-DS, KDH a Mostu-Híd nie je pravdepodobná, lebo stredopravý blok je príliš silným protihráčom, ktorý by predsedovi Ficovi neumožnil to, o čo mu vždy išlo – o dominanciu. Ak bude Smer po voľbách potrebovať partnera, jeho voľbou číslo jeden sa stane KDH. Tak ako v roku 2006, keď spoluprácu strán prekazila iba skupina politikov v najvyššom vedení KDH. Pritom regionálne štruktúry strany si ju veľmi želali. Pre ich tlak mohlo vedenie strany v roku 2010 odmietnuť spoluprácu so Smerom len krátko pred voľbami – keď na to dostalo príležitosť v podobe škandalóznej nahrávky s „hlasom podobným“. Keby aj niekoľko poslancov KDH na protest proti takejto koalícii z poslaneckého klubu odišlo, zostane ich dosť, aby nová zostava mala v parlamente spoľahlivú väčšinu.

Rok z druhej sorty

Ilustračné foto - SITA / Jozef Jakubčo

Vláda Smeru s KDH sa môže od jednofarebnej vlády Smeru odlišovať najmä väčšou umiernenosťou. Prítomnosť strany Jána Figeľa v koalícii by z nej odstránila najväčšie excesy. Či už programové, alebo pri výkone moci. No oveľa väčší vplyv ako koaličný partner bude mať na rozhodnutia dominantnej strany celková situácia v krajine i mimo nej.

Druhý scenár

Malá a extrémne otvorená ekonomika je dôvodom, pre ktorý vývoj na Slovensku prebieha podľa dvoch scenárov –čím lepšie, tým lepšie, alebo čím horšie, tým horšie. Čím lepší je vývoj v krajinách dôležitých pre slovenský export, tým lepšie sa darí aj Slovensku. Čím horší je stav ich ekonomiky, tým horšie následky to má pre Slovensko. Mnohé nasvedčuje tomu, že reálnejší je druhý scenár.

Hospodárske oživenie po kríze v roku 2009 bolo krátke a stredopravá vláda – na rozdiel od roku 2006 – neurobila všetko, čo mohla, aby nová vláda nemusela bolestne konsolidovať verejné financie. Druhá Ficova vláda, na rozdiel od prvej, tak prevezme krajinu v ťažkostiach. V situácii, keď žiadne z vládnych opatrení nemôže „nastoliť“ hospodársky rast, ale viaceré môžu krajine uškodiť.

Radičovej vláda v roku 2011 konsolidovala vďaka tomu, že ustrážila výdavky v čase, keď sa v dôsledku hospodárskeho rastu príjmy zvýšili. Nová vláda prevezme krajinu bez rastu, a teda aj bez možnosti, že z deficitu jednoducho „vyrastie“. Pritom konsolidovať bude musieť, lebo nemožno očakávať, že veľké výpadky v rozpočte – ako v rokoch 2009 a 2010 – bude Brusel tolerovať a že ich finančné trhy budú za starých podmienok vykrývať. Pretože Slovensko, aj podľa predstaviteľov ministerstva financií, má rezervy len na niekoľko mesiacov, nová vláda – ak sa situácia v eurozóne a na finančných trhoch rýchlo neupokojí – bude konfrontovaná s realitou, s akou sa už stretli viaceré krajiny eurozóny. Približne osem miliárd eur, ktoré si vláda na budúci rok potrebuje požičať, zrejme na Slovensko príde – ale je pravdepodobné, že za tvrdých podmienok, ktoré určí niekto iný.

Všetky roky sú kritické a niektoré ešte kritickejšie. Ten ďalší má silný nábeh, že bude z druhej sorty.

Článok vyšiel v ročenke Slovensko a svet 2012, ktorá bola súčasťou TRENDU č. 48.

Tlačený TREND na webe, kniha ako darček a ďalšie: Deväť dôvodov, prečo si predplatiť časopis TREND.

Ilustračné foto na titulke - SITA / Ľudovít Vaniher