Končiaci sa rok 2023 bol pre našich agropotravinárov náročný a dominovali mu najmä témy ako Ukrajina, modifikácia Spoločnej poľnohospodárskej politiky, ceny potravín a zelená legislatíva. Uviedla to hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Jana Holéciová. Pre dovozy ukrajinských agropotravinárskych komodít na trhy EÚ sa podľa nej tento rok mimoriadne deformoval trh s komoditami, naši prvovýrobcovia navyše nedokázali konkurovať takejto lacnej výrobe.
SPPK už od začiatku rapídnych dovozov agrokomodít z Ukrajiny poukazovala na obrovské problémy, ktoré nevyžiadané importy pre našich producentov spôsobujú.
Poľnohospodári štandardne reagovali počas roka aj na priebeh počasia, ktoré nebolo tak extrémne suché ako minulý rok. „Jarné prízemné mrazy v tomto roku výrazne ubrali z tohtoročnej úrody ovocia – najmä marhúľ a broskýň. Nevydarila sa ani včelárska sezóna. Daždivá jeseň oddialila a spomalila zber jesenných plodín – cukrovej repy, kukurice, slnečnice,“ zhodnotila hovorkyňa SPPK končiaci sa rok.
Zásadnou témou pre potravinárov boli ceny potravín, ich vývoj a faktory, ktoré vplývali na ceny potravín. Keďže jednou z najrozhodujúcejších položiek, ktoré vplývajú na výslednú odbytovú cenu, je cena ľudskej práce, časť diskusie sa počas roka venovala práve otázke nákladov na zamestnancov. SPPK privítala umožnenie zníženia odvodového zaťaženia pre potravinárske firmy a časť poľnohospodárov. „V neposlednom rade nás teší aj výška rozpočtu pre kapitolu agropotravinárstva na nasledujúci rok. Suma 76 miliónov eur je slušnou čiastkou v rámci štátnej podpory do chlebového sektora,“ dodala hovorkyňa agropotravinárov.