Napriek miernemu zvýšeniu počtu osôb usmrtených počas dopravných nehôd je to v prepočte na počet obyvateľov stále najmenej z krajín V4 a Rakúska. Najväčší počet nehôd za posledných jedenásť rokov bol zaznamenaný v roku 2009. Bolo ich takmer 26-tisíc.
Kým na Slovensku vlani zahynulo na cestách 45 ľudí, napríklad v Poľsku to bolo až 69. „V rámci Európy patríme medzi krajiny s najnižším počtom smrteľných nehôd,“ uviedol na tlačovej konferencií vo štvrtok prezident Policajného Zboru Milan Lučanský.
Zvýšil sa počet usmrtených chodcov, čo je téma, na ktorú sa chce polícia výraznejšie zamerať práve v tomto roku. Prioritou je aj boj proti alkoholu za volantom. V tejto oblasti už oproti roku 2018 nastalo zlepšenie. Počet nehôd spôsobených alkoholom dosiahol 1 654, medziročne o 92 prípadov menej.
Ďalšími prioritnými oblasťami polície by mali byť objektívna zodpovednosť, sústredenie sa na kritické úseky ciest či používanie mobilu za volantom.
Až 48 percent nehôd bolo vlani spôsobených práve tým, že sa vodič plne nevenoval riadeniu vozidla a nesledoval dostatočne cestnú premávku. To znamená, že telefonoval, písal SMS alebo iným podobným spôsobom odvádzal svoju pozornosť od riadenia auta.
„Takýchto priestupkov sa dopúšťajú najmä mladí vodiči a
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?