Prechod do nového roka potrvá kvôli miestnym administratívnym úpravám a časovým vyrovnávaním na Zemi 26 hodín a skončí až v pondelok o 13:00 SEČ.

Ako prvý nastal nový rok úderom 11:00 SEČ v ostrovnom štáte Samoa a na tichomorskom Vianočnom ostrove (Kiritimati). Štvrť hodiny nato nastala polnoc na Chathamových ostrovoch, ktoré patria Novému Zélandu. Nie všade vychádza polnoc vo vzťahu k SEČ na celú hodinu - napríklad v Teheráne nastane prvý deň roka 2018 o 21:30 SEČ a v Káthmandu v 19:15 SEČ.

Prvými veľkými sídlami, ktorá oslávila rok 2018, boli o 12:00 SEČ novozélandská metropola Wellington a najväčšie mesto Auckland. Vo 13:00 SEČ prišiel nový rok v najvýchodnejšom ruskom meste Anadyre.

O 14:00 SEČ sa k oslavám pripojilo Sydney s 12-minutovým ohňostrojom, ktorý ožiaril nebo nad budovou opery a prístavného mosta Harbour Bridge. Oslavy v Sydney, ktoré sprevádzali mimoriadne bezpečnostné opatrenia, patria k jedným z najväčších. Usporiadatelia očakávali až milión ľudí.

V Tokiu polnoci privítali v 16:00 SEČ vypustením tisícov bielych balónikov a v Soule v rovnakú hodinu rozoznel obrovský historický zvon.

Japonci oslavovali príchod roku psa 

Mnohí Japonci oslavovali príchod roku 2018, roku psa, tradične - modlitbami za mier a šťastie v šintoistických svätyniach vo svojom blízkom okolí. Potom si vychutnávali novoročné jedlá, ako sú rezance, krevety či sladké čierne sójové bôby.

V okolí budhistického chrámu Zodžodži v centre metropoly Tokio sa objavili stánky s grilovanou hovädzinou a guľkami plnenými chobotnicou. Bolo to správne miesto, pretože tam v nedeľu prichádzali davy ľudí a o polnoci sa striedali pri 108 úderoch na obrovský zvon. Tento zvyk sa opakuje každý rok aj v ostatných budhistických chrámoch po celom Japonsku.

V Jakarte sa už pred polnocou (18:00 SEČ) zhromaždilo takmer 450 párov v obrovskom stanu, kde za dohľadu miestnych úradníkov podpísali svadobné zmluvy. Novomanželom zagratuloval aj jakartský guvernér Anies Baswedan a uviedol, že podobnú akciu bude mesto organizovať každý Silvester.

V Soule privítali Nový rok tradičným obradom

Juhokórejčania vstúpili do nového roka 2018 so silnou potrebou nejakého radostného rozptýlenia. Majú totiž za sebou vyčerpávajúci rok, keď zažili odvolanie prezidentky pre korupčný škandál a jadrovými zbraňami vybavená Severná Kórea vystreľovala raketu za raketou. Možno im rozptýlenie prinesú blížiace sa zimné olympijské hry.

Tisíce ľudí zaplnili ulice neďaleko mestskej radnice v Soule, kde sa na Nový rok tradične uskutočňuje obrad s vyzváňaním zvona. V skupine hodnostárov, ktorých vybrali na to, aby o polnoci vyzváňali na starodávny zvon Bosingak, sa nachádzali aj maskoty zimných olympijských hier a paralympijských hier v Pjongčangu, teda biely tiger Soohorang a ázijský tmavý medveď Bandabi.

Putin vyzval Rusov, aby sa k sebe správali s úctou

Niektorí Rusi už v nedeľu odpočítali posledné sekundy starého roka a privítali nový rok 2018, keďže krajina sa rozkladá v 11 časových pásmach. Prezident Vladimir Putin ich v prejave vyzval, aby sa k sebe v novom roku správali ohľaduplne a zmierlivo. Jeho príhovor si už vypočuli napríklad obyvatelia Kamčatky, polostrova nachádzajúceho sa v najvýchodnejšom časovom pásme.

„Hovorte si navzájom tie najúctivejšie slová, odpúšťajte si chyby a hnev, prejavte lásku, zahrejte ostatných svojou starostlivosťou a pozornosťou,“ povedal V. Putin v posolstve odvysielanom v televízii v nedeľu, len niekoľko minút pred polnocou na Kamčatke. „Nech nás vždy sprevádza dôvera a vzájomné porozumenie,“ dodal. Jeho slová priniesli ruské tlačové agentúry.

Majestátne oslavy usporiadali v Dubaji, kde o miestnej polnoci (21:00 SEČ) rozsvietili najvyšší mrakodrap sveta - 828 metrov vysokú budovu Burdž Chalífa. Podľa agentúry DPA sa tak zapísali do Guinnessovej knihy rekordov s najväčšou laserovou show na jednej budove. Na najvyššom mrakodrape sa rozžiarila arabská kaligrafia, geometrické obrazce či portrét prvého prezidenta Spojených arabských emirátov šejka Zajda Nahajána.

V pondelok 01:00 SEČ vstúpia do roku 2018 Londýn s Lisabonom, v 6:00 SEČ New York, po troch ďalších hodinách San Francisco a Los Angeles a v 11:00 SEČ Honolulu.

Najdlhšie si na novoročné prípitok musia počkať ľudia na súostroví Americká Samoa, kde rok 2018 nastane v pondelok o 12:00 SEČ. O hodinu neskôr potom nový rok začne aj na dvoch neobývaných tichomorských ostrovoch - Bakerov a Howlandov ostrov. Znamená to teda, že posledné miesto planéty vstúpi do roku 2018 až v utorok 2. januára o druhej hodine ráno.