Energetická kríza čoraz viac ohrozuje zamestnanosť v Nemecku.
V prieskume, ktorý si vyžiadala Nadácia pre rodinné podniky (Stiftung Familienunternehmen), 25 percent podnikov uviedlo, že plánuje prepúšťanie. V porovnateľnej aprílovej štúdii to bolo len 14 percent.
Až 57 percent spoločností sa chystá oddialiť plánované investície. Z analýzy prieskumu inštitútu Ifo, ktorý sa uskutočnil medzi jedentisícšesťdesiatimi spoločnosťami, je spoločností, ktoré odkladajú možné investície viac, ako na jar. Necelých deväťsto predstavujú rodinné podniky.
Osudový vývoj podnikania v Nemecku
,,Výsledky sú pre nás varovným signálom", upozorňuje Rainer Kirchdörfer, predseda Nadácie pre rodinné podnikanie a politiku.
Postupný presun priemyselnej tvorby hodnôt pretrváva už dlhšiu dobu. ,,Tento nepriaznivý vývoj v Nemecku sa zrýchľuje. Spoločnosti sa snažia obmedziť výrobu v Nemecku alebo presúvajú výrobu do miest, kde sú nižšie náklady na energie, dane a nižšia byrokratická záťaž."
Ako vyplýva z prieskumu Ifo, až deväť percent spoločností plánuje presunúť svoje prevádzky do zahraničia. Pred pol rokom to bolo len šesť percent. Politici sa snažia obmedziť rastúce náklady na energiu, čo je podľa Kirchdörfera správne riešenie. ,,Potrebujeme opatrenia, vďaka ktorým bude Nemecko opäť konkurencieschopným miestom pre podnikanie."
Náklady na energie majú v súčasnosti najväčší vplyv na podniky.
Počas tohto roka predstavovali náklady na energie v priemere až 8,2 percenta z celkového obratu. V porovnaní s rokom 2021 tieto náklady vzrástli až o 3,1 percenta.
Len každá tretia spoločnosť má vypracovaný núdzový plán
Plynová kríza spôsobuje v Nemecku napätie už niekoľko mesiacov. Podľa prieskumu inštitúcie Ifo však podniky nevyužili čas na to, aby sa pripravili na krízovú situáciu. Len necelá tretina nemeckých spoločností má vypracovaný núdzový plán na zvládnutie energetickej krízy.
,,Čím menšia bola spoločnosť, tým zriedkavejšie sa opatrenia na zvládnutie energetickej krízy zavádzali," uviedla výskumníčka Johanna Garnitz.
,,V spoločnostiach s viac ako päťsto zamestnancami prijalo 60 percent z nich príslušné preventívne opatrenia. V podnikoch do päťdesiat zamestnancov to bolo len 15 percent."
Podľa inštitútu Ifo bolo najčastejšie spomínaným opatrením na úsporu energie zníženie teploty v budove. Okrem toho sa obmedzuje počet nadčasov a pribúda priestor na home office a skrátený pracovný úväzok.