Žijeme vo svete protekčných detí a rodinkárstva. Novopečení superboháči prichádzajú k obrovskému majetku skôr dedením než podnikaním. Po prvýkrát za 15 rokov nie je medzi miliardármi pod 30 rokov ani jeden, ktorý by si ho vybudoval sám. Niet sa čo čudovať, keďže mnohí miliardári dnes v rámci svojich firiem potomkov bez hanby dosadzujú do vedúcich pozícií.

Takmer dvaja z troch mileniálov sa v rámci dôchodku takisto spoliehajú na dedičstvo. Práve preto je nová kniha francúzskeho podnikateľa Xaviera Niela podľa agentúry Bloomberg fascinujúcim, no znepokojivým čítaním. V jeho príbehu by totiž človek hľadal akúkoľvek protekciu a rodinkárstvo iba márne.  

Niel ako tínedžer hackoval set-top boxy a propagoval firmy ponúkajúce erotické služby na Miniteli – francúzskom predchodcovi internetu. Neskôr založil vlastnú nízkonákladovú telekomunikačnú službu, vďaka ktorej zbohatol. Dnes má jeho majetok hodnotu 9,5 miliardy eur. Z niekdajšieho outsidera sa tak stal vplyvný boháč.

Niel sa otvorene obáva, že je iba sebestačnou výnimkou, ktorá potvrdzuje pravidlo. „Štatisticky povedané, je to zázrak,“ povedal na margo svojho osudu podnikateľ. Zdá sa, že má pravdu.

Revitalizácia sociálnej mobility

Indický investor a autor Ruchir Sharma v roku 2023 odhadol, že bohatstvo francúzskych miliardárov sa za päť rokov takmer zdvojnásobilo na 21 percent hrubého domáceho produktu. Majetok dedičky L’Oréalu Francoise Bettencourtovej-Meyersovej má hodnotu zhruba na úrovni 2,7 percenta francúzskeho HDP. Bohatstvo šéfa koncernu LVMH Bernarda Arnaulta, ktorého dcéra je Nielovou partnerkou, zas okolo päť percenta.

Podľa Niela treba revitalizáciu sociálnej mobility riešiť priamo a nedávať ju za úlohu Francúzsku ako krajine. Aj preto sa rozhodol vziať situáciu do vlastných rúk a hľadať nové talenty mimo elitu. Pomáha mu v tom škola informatiky 42, investičný fond Kima Ventures a startupový inkubátor Station F.

Výskum ukazuje, že deti z nízkopríjmových rodín nemajú medzi vedcami, doktorandmi a profesormi dostatočné zastúpenie. Krajiny tak prichádzajú o potenciálne vedecké objavy a produktivitu, keďže nedostatok rozmanitosti medzi inovátormi ovplyvňuje produkty, ktoré vyvíjajú.

Boj o talenty

Hoci Niel správne zdôrazňuje potrebu zabezpečiť lepšiu rovnosť príležitostí, možno je až príliš optimistický, pokiaľ ide o konkurenčnú výhodu Európy pri udržaní domácich talentov. Podľa podnikateľa má Francúzsko z silnú základňu nádejných inžinierov.

Boj o talenty sa v globálnom merítku zintenzívňuje. Čoraz viac európskych startupov odchádza do Spojených štátov, kde majú firmy o 40 percent vyššiu šancu, že získajú financovanie rizikovým kapitálom už počas prvých piatich rokov existencie. Investičné dohody v oblasti rizikového kapitálu v Európe podľa Bloombergu upadajú, pričom fondy sa sústreďujú skôr na existujúce portfóliové spoločnosti než financovanie nových.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná snímka.
Neprehliadnite

Svet spomaľuje v oblasti inovácií. Malá európska krajina napriek tomu pokorila USA aj Čínu