Skákanie cez švihadlo je pre deti v Číne kľúčom k štipendiu. Väčšina provincií v rámci prijímacích testov do škôl preveruje túto zručnosť, pričom hodnotenie je založené na počte preskokov za minútu. Rozdiel jediného bodu môže rozhodnúť o tom, či dieťa dostane možnosť ísť na dobrú školu a následne aj na univerzitu, píše Economist.

Aj z tohto dôvodu nosia rodičia v soboty a nedele svoje deti do parkov na tréningy. Aplikáciu, ktorá žiakom umožňuje porovnávať pokrok v skákaní cez švihadlo, si už stiahlo vyše desať miliónov používateľov. Čínske úrady takisto chcú, aby boli deti fyzicky aktívnejšie. Skákanie cez švihadlo sa im obzvlášť pozdáva, pretože si nevyžaduje žiadne sofistikované vybavenie.

Niektoré školy sa to aj napriek tomu snažia zneužiť a od rodičov požadujú, aby deťom pre potreby testovania zaobstarali špeciálne značkové švihadlá. Tie obvykle stoja oveľa viac než základný model, ktorý sa predáva za menej než 20 jüanov (2,59 eura). Vzniklo preto podozrenie, že školskí funkcionári spolupracujú s firmami predávajúcimi švihadlá.

Keďže v čínskom vzdelávacom systéme panuje nekompromisná konkurencia, rodičia často investujú nemalé peniaze napríklad do doučovania, aby s ňou ich deti dokázali držať krok. Drahé švihadlá ich ale nahnevali. „Je to naozajstný podvod,“ napísal jeden z nich na sociálnu sieť WeChat.

Vláda sa dlhodobo snaží v rámci vzdelávania vytvoriť férové prostredie. V roku 2021 napríklad zasiahla proti súkromnému doučovaniu. Teraz sú na rade predajcovia švihadiel. V Chang-čou už úrady začali pokutovali tých, ktorí ponúkajú drahý druh. Jeho príklad budú možno nasledovať ďalšie mestá. Väčším problémom sú ale profesionálni tréneri skákania cez švihadlo, ktorých služby si niektorí rodičia prenajímajú za stovky jüanov za hodinu.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračný obrázok
Neprehliadnite

Čína je „fabrikou“ na četboty. Za týždeň ich vytvorí aj 14, boom okolo AI však brzdí zlá povesť