Čínska vláda začala v roku 2021 po prvý raz regulovať biznis spoločností poskytujúcich súkromné vzdelávanie. Elaine je jednou z mnohých ľudí, ktorí sprostredkovávajú doučovanie. Jej diár je plný kontaktov na učiteľov a rodičov, ktorí chcú svojim deťom zabezpečiť tie najlepšie študijné i profesijné príležitosti. Elainino podnikanie sa však aj napriek drobnohľadu vlády veľmi rýchlo rozrastá, píšu The Financial Times.
„Viackrát nás už nahlásili úradom, no tresty boli veľmi mierne. Čoraz viac rodičov si uvedomuje, že existuje možnosť doučovania po škole. Vedia, že ak ju nevyužijú, ich deti budú zaostávať," dodala Elaine.
Férové šance
Vláda čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga sa snaží znížiť výhodu, ktorú peniaze v súťaživom vzdelávacom prostredí predstavujú. Vysokoškolské tituly môžu byť v rámci trhu práce vstupenkou do vysoko platených pozícií.
Od roku 2021 v Číne platí takzvaná politika dvojitého zníženia, ktorej cieľom je obmedziť domáce úlohy a doučovanie po škole. Okrem toho zakazuje výučbu základných učebných predmetov, akými sú čínština, angličtina a matematika. V mestách Šanghaj, Šen-čen či Peking rodičia našli spôsob, ako zákon obísť.
Firmy či jedinci ponúkajúci súkromné doučovanie sa premiestnili na čierny trh, kde sa rodičia s učiteľmi dohadujú potajme. „Stredná vrstva si našla riešenia, veľmi lokálne riešenia, ktoré sú neviditeľné pre každého mimo tento biznis,“ povedal spoluzakladateľ poradenskej spoločnosti Venture Education Julian Fisher. Keďže sa rodičia aj učitelia snažia službu držať v tajnosti, nie je možné povedať, ako veľmi sa už stihla rozšíriť.
Tajná sieť
Koordinácia doučovania často prebieha prostredníctvom skupín na sociálnej sieti WeChat. Doučovatelia chodia za študentmi domov alebo pracujú v centrách, ktoré môžu v prípade kontroly zamaskovať. „Dopyt je jednoducho šialený,“ povedal jeden z učiteľov anglického jazyka zo Šanghaja. Za jednu hodinu zarobí v priemere 400 jüanov (51 eur).
Rodičia sa o jeho službách dozvedia napríklad tak, že ho stretnú na chodbe, keď odchádza z bytu jedného zo svojich študentov. „Niekto vás stretne vo výťahu a opýta sa, čo tam robíte. Vy odpoviete, že doučujete, a oni sa vás opýtajú, či by ste si budúci týždeň nenašli čas aj na ich dieťa,“ vysvetlil učiteľ.
Elaine občasné kontroly úradov neznepokojujú. „Aj ich zamestnanci majú deti. Po vykonaní kontroly sa niekedy vrátia a snažia sa nájsť doučovateľa,“ prezradila sprostredkovateľka.