Predvlani získalo do dlhodobého prenájmu vojenské opravárenské podniky (VOP) v Novákoch a v Trenčíne. Spolu s trenčianskym VOP získalo aj letecké opravovne v Banskej Bystrici. Vlani do Novák pritiahla skupina ďalšiu českú firmu, ktorá tam chce vyrábať pušky. Už v roku 2013 patrila MSM medzi najväčších domácich výrobcov zbraní s obratom 7,6 milióna eur. Po získaní podielu v ZVS sa môže stať najväčším.
Polovica zostane štátu
Česká skupina kúpila polovičný podiel v dubnickej zbrojovke od dovtedajších manažérov. Druhú polovicu vlastnil a aj bude vlastniť štát. O jej odkúpení nový investor podľa obchodného riaditeľa MSM Martin Branislava Takáča neuvažuje.
Do firmy chcú zainvestovať a zvýšiť tak jej obrat a zamestnanosť. Hodnotu, za ktorú získali podiel v ZVS, neprezradil. „Naša spoločnosť plánuje rozsiahle obchodné a marketingové aktivity k uvedeniu strategických produktov na celosvetový trh, pretože v produktoch ZVS vidíme veľký potenciál vzhľadom na súčasný dopyt,“ povedal B. Takáč.
Dopyt po nábojoch vzhľadom na početné konflikty v bezprostrednom okolí Európy rastie. „Súčasná geopolitická situácia vo svete rýchlo vyčerpáva staré zásoby munície, ktoré bude potrebné časom obnoviť, už dnes je možné konštatovať, že tento stav nastáva,“ vysvetlil.
Nie je čím strieľať
Munícia v regióne strednej Európy je podľa neho v súčasnosti vypredaná, čakacie doby na dodávky sú bežne vyše roka. Firma chce svoje obchodné aktivity zamerať najmä na región strednej a východnej Európy. ZVS Holding vyrába malokalibrovú aj veľkokalibrovú muníciu. Vyvinula tiež protitankovú strelu pre najpoužívanejší tank T-72, vysvetlil B. Takáč.
Firma má aj civilnú výrobu v oblasti elektroniky a strojárstva. Vyrába transformátory a spracováva plechy. Podľa svojej stránky má korene ešte v roku 1927. Za bývalého režimu zamestnávala tisíce ľudí. Podobne, ako teraz, aj predtým sa venovala zbrojárskej aj civilnej výrobe.
Dubnica nad Váhom bola za bývalého režimu jedným z najvýznamnejších priemyselných centier. Pôsobila v nej aj strojárska fabrika ZŤS Dubnica. Výroba ťažkých strojov a vojenskej techniky sa po páde režimu výrazne scvrkla. Časť priemyselných areálov však neskôr obsadili nové firmy pôsobiace v elektrotechnickom a automobilovom priemysle.
O slovenských zbrojároch, obchodníkoch so zbraňami a o tom, ako sa zbrane dostávajú dostať do rúk teroristom pripravuje TREND rozsiahlu tému, ktorú zverejní v čísle 14/2015.