Americká maklérska spoločnosť Robinhood Markets vo štvrtok podala prihlášku na vstup na burzu. V dokumente, ktorý je určený Komisii pre cenné papiere a burzy (SEC), okrem iného uvádza, že by chcela od investorov získať 100 miliónov dolárov. Firma prevádzkuje on-line obchodnú platformu Robinhood. Podrobnosti k cieľovému oceneniu ani dátum primárnej verejnej ponuky akcií (IPO) ale zatiaľ neoznámila. Uviedla však, že prostredníctvom svojej platformy spravuje približne 80 miliárd dolárov a že má okolo 18 miliónov užívateľov. Viac ako polovica z nich má investičný účet prvýkrát.

Z dokumentov vyplýva, že firma vlani zvýšila tržby o 245 percent na 958,8 milióna dolárov. Zisk predstavoval 7,5 milióna dolárov, zatiaľ čo predchádzajúci rok firma uzavrela so stratou 106,6 milióna dolárov. Nie je zatiaľ jasné, či Robinhood bude v zisku aj tento rok, v minulom štvrťroku totiž odpísal 1,5 miliardy dolárov z hodnoty konvertibilných cenných papierov.

Robinhood
Neprehliadnite

Obchodný portál Robinhood dostal veľkú pokutu. Zavádzal klientov, niektorí si zobrali život

Primárna ponuka akcií dostáva Robinhood do jedinečnej situácie - ako maklérsky podnik chce totiž svojim klientom ponúknuť vlastné akcie. Na svojej platforme ponúkne 35 percent akcií triedy A, s ktorými sú spojené väčšie hlasovacie práva. Je to oveľa väčší podiel, než firmy pri vstupe na burzu drobným investorom spravidla ponúkajú.

Agentúra Bloomberg uviedla, že rýchly rast spoločnosti nemusí byť udržateľný. Silný príliv drobných investorov totiž môže rovnako rýchlo vystriedať ich odliv. Tretinu tržieb v prvom štvrťroku zabezpečili obchody s kryptomenou dogecoin, ktorá bola pôvodne vytvorená len z recesie. Bloomberg tiež pripomenul postihy od regulátorov.

Americký úrad pre reguláciu finančného sektora (FINRA) tento týždeň vymeral Robinhoodu rekordnú pokutu 70 miliónov dolárov, a to kvôli systematickým nedostatkom v dohľade. Regulátor uviedol, že firma spotrebiteľov klamala a vystavila je príliš riskantným obchodným nástrojom, napríklad opciám. Drobní investori čelili tiež početným výpadkom služieb.

Vlani v decembri Robinhood pristúpil na to, že zaplatí 65 miliónov dolárov burzovej komisii. Urovnal tak obvinenia, že klientov klamal ohľadom zdrojov svojich príjmov.

burza
Neprehliadnite

Buzzfeed sa chystá na burzu, využije na to špecialistu na akvizície

Spoločnosť Robinhood založili v roku 2013 spolubývajúci zo Stanfordovej univerzity Vladimir Tenev a Baiju Bhatt. Firma užívateľom umožňuje obchodovať s akciami, fondami ETF, opciami a s kryptomenami. Jej popularita prudko vzrástla v čase pandémie, kedy sa mladí ľudia, zatvorení doma, rozhodli tráviť čas u obchodnej aplikácie a snažili sa zarobiť peniaze.

Kritike vlastných užívateľov Robinhood čelil, keď bol nútený tento rok pozastaviť obchodovanie s niektorými akciami v reakcii na šialenstvo, ktoré vyvolali používatelia sociálnej siete Reddit. Tí sa dohovárali na obchodovaní vybraných akcií a v niektorých prípadoch spôsobili prudký rast ich ceny. Tvrdili pritom, že chcú spôsobiť straty veľkým hedgeovým fondom, ktoré špekulovali k poklesu cien. Objavili sa aj hlasy, že Robinhood s hedgeovými fondami spolupracuje, čo firma odmietla. Špekulatívne obchodovanie s akciami podnikov, ako je správca kín AMC či predajca videohier GameStop, pritiahol k platforme pozornosť regulačných orgánov i zákonodarcov.