Robinhood prilákal generáciu nových investorov, ktorým ponúkol obchodovanie bez provízií cez jednoduchú aplikáciu. Jeho expanzia však narazila na svoje limity, pretože odkedy sa skončili vládne pandemické stimuly, inflácia začala pohlcovať rozpočty investorov a akciový trh sa prepadol zo svojich maxím.
Počet novozaložených účtov bolo v druhom štvrťroku iba 100-tisíc. Počet aktívnych obchodníkov na platforme klesol v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom o takmer 2 milióny na 14 miliónov. Rok predtým ich pritom bolo až 21,3 milióna.
Minulé leto sa pritom Robinhood chválil, že až 50 percent maloobchodných účtov otvorených v USA – v rokoch 2016 až 2021 – bolo práve na jeho platforme.
Problémy im spôsobila orientácia na mladších investorov
Časť problému sa týka demografie. Sprostredkovateľ prilákal najmä mladších zákazníkov, ktorí sa ukázali ako najviac zraniteľní voči finančným šokom. „Tradiční investori, ktorí investujú na dôchodok, sa stiahli, ale nezmizli. Zákazníci s nižším príjmom a menej sofistikovaní klienti sú tí, ktorí odišli,“ dodal analytik Richard Repetto.
Veľká časť zákazníkov spoločnosti Robinhood vsadila na finančné technológie a akcie súvisiace s kryptomenami. Tie tento rok zaznamenali jedny z najväčších poklesov, teda klienti Robinhoodu boli zasiahnutí viac ako investori so širšími portfóliami.
Celkovo došlo k poklesu aktív, spravovaných spoločnosťou Robinhood, o 37 percent v medziročnom porovnaní. Ako spoločnosť uviedla, jej konkurencieschopnosť bude závisieť od uvedenia nových produktov na trh, napríklad dôchodkové účty, ktoré však brzdí vnútorná byrokracia.
Okrem počtu aktívnych klientov mu klesli aj tržby
Výnosy Robinhoodu klesli o 44 percent v medziročnom kvartálnom porovnaní. Väčšina príjmov spoločnosti je spojená s počtom transakcií, ktoré sa uskutočňujú na jej platforme. Keďže obchodovanie s nestálymi aktívami, ako sú kryptomeny, kleslo, poklesol aj tento tok príjmov.
V druhom štvrťroku 2021 tvorilo obchodovanie s kryptomenami polovicu zo 451 miliónov dolárov, o rok neskôr prinieslo obchodovanie s kryptomenami 58 miliónov dolárov, čo predstavuje pokles 75 percent.
Tržby vykázali 318 miliónov dolárov, čo je o 44 percent menej ako v rovnakom štvrťroku minulého roka. Čistá strata za štvrťrok bola 295 miliónov dolárov, čím oproti rovnakému obdobiu minulého roka poklesla o 41 percent.
Robinhood uviedol za každé zvýšenie sadzby o 0,25 percentuálneho bodu zarobí ďalších 40 miliónov dolárov na výnosoch z úrokov.
Prepúšťanie zamestnancov a problémy s regulačnými orgánmi
Robinhood zápasí s poklesom zákazníckej aktivity po období rozmachu v období pandémie. To ho prinútilo k reorganizácii, čím došlo k poklesu zamestnancov o 23 percent – teda zhruba o 780 zamestnancov.
Okrem toho má spoločnosť problémy s regulačnými orgánmi. Robinhood sa zaviazal zaplatiť 30 miliónov dolárov ministerstvu finančných služieb štátu New York, ktoré tvrdilo, že došlo k „významným zlyhaniam“ v dodržiavaní predpisov, ako je kybernetická bezpečnosť, boj proti praniu špinavých peňazí a ochrana zákazníkov.
To všetko vrhá zlé svetlo na spoločnosť, čo sa už prejavilo aj na poklese akcií o 50 percent v porovnaní so začiatkom roka.