Spoločenská konverzácia s inými ľuďmi sa často zdá nepodstatná, no môže byť veľmi užitočná. Pomáha nám napríklad vytvárať či prehlbovať vzťahy s inými alebo objavovať spoločné záujmy či názory. Dokáže navyše zlepšiť našu povesť a je takisto skvelou príležitosťou, ako prejaviť empatiu a vľúdnosť, píše portál CNBC.

Matt Abrahams prednáša na Stanfordovej univerzite, moderuje vlastný podcast a navyše je aj odborníkom na komunikáciu. Už roky ho fascinujú impozantné medziľudské zručnosti jeho svokry. Jej obľúbenou frázou v rámci rozhovorov s inými je: „Povedz mi viac.“ Ukázalo sa, že práve túto vetu zvyknú používať všetci ľudia s konverzačným talentom.

„Povedz mi viac“ je odpoveďou, ktorou človek vyjadruje podporu osobe, s ktorou sa rozpráva. Jej opakom je odpoveď, ktorá otočí konverzáciu na nás. V správnom kontexte je používanie druhého typu odpovede prijateľné. Netreba sa jej báť najmä vtedy, keď sa náš konverzačný partner o nás snaží dozvedieť niečo viac. V opačnom prípade by sme mohli pôsobiť zdržanlivo či tajnostkársky.

Veľa ľudí tieto situácie nevie správne odhadnúť, a tak často považujú odpovede druhých za príležitosť začať hovoriť o sebe. Ak sa to stáva často, človek sa pripravuje o nové informácie i príležitosti.

Abrahams preto radí nadviazať na odpoveď konverzačného partnera napríklad týmito otázkami: „Čo ťa na tom nadchlo? Čo sa stalo potom? Ako si sa cítil, keď sa to stalo?“ Druhej strane tým ukážeme, že chceme jej situáciu pochopiť viac do hĺbky, a preto môže pokojne pokračovať v rozprávaní.

Čím viac človek podporuje rozprávanie svojho konverzačného partnera namiesto toho, aby sa zameral len na seba, tým jednoduchšie a príjemnejšie sa mu bude konverzovať.

Ďalšie dôležité správy

NECHCÚ SA VZDAŤ PATRIARCHÁTU Niektorí muži nenávidia ženy, lebo si ich nevedia získať, iní preto, lebo sú emancipované.
Neprehliadnite

Konverzačný narcista v práci vždy otáča rozhovor na seba. Expertka z Harvardu tomu vie zabrániť