Redaktorka ekonomiky Heike Göbelová vo svojom komentári vo Frakfurter Allgemeine Zeitung vníma rozhodnutia nemeckého ministra hospodárstva Roberta Habecka vo veci atómových elektrární ako stranícke taktizovanie.
Atómová energia je aj vzhľadom na energetickú krízu v Nemecku citlivou témou, pričom Habeck, označovaný neraz ako zelený minister, pri nej podľa H. Göbelovej uprednostňuje stranícke záujmy pred záujmami Nemecka. Rozhodol totiž, že z troch zostávajúcich jadrových elektrární jednu vypne a ďalšie dve ponechajú pro forma v pohotovostnom režime niekoľko mesiacov ako rezervu v prípade potreby.
Prepásol šancu
Autorka komentáru pritom upozorňuje na to, že minister prepásol šancu na zmiernenie energetickej krízy, ba čo viac, mal podľa nej šancu zastaviť pád a zvrátiť prognózovanú hospodársku recesiu krajiny.
Európska únia síce vyvíja na Habecka a nemeckú vládu tlak, aby vypnutie reaktorov odložili, avšak Göbelová ju zároveň považuje za sekundárneho vinníka, nakoľko politika Únie vo vzťahu k nemeckej jadrovej energii nebola v minulých rokoch konzistentná a prehľadná.
Záchranný štít
Habeck teda v boji s energetickou krízou a recesiou podľa všetkého neplánuje využiť potenciál jadrových elektrární. Svoje nádeje vkladá do záchranného štítu, ktorý má podnikom pomáhať hradiť energie.
Vo štvrtok 8. septembra pritom vyhlásil, že tento štít chce rozšíriť aj na menšie a stredné podniky mimo medzinárodnej súťaže či na samostatne zárobkovo činné osoby. Podľa Göbelovej si to však bude vyžadovať stanovenie exaktných podmienok uplatnenia takejto pomoci, čo v súčasnej situácii nebude ľahkou úlohou.
Upozorňuje tiež na to, že je nereálne dúfať v časovo a finančne bezhraničnú pomoc zo strany vlády. Akékoľvek balíčky opatrení môžu podnikom a zákazníkom pomôcť tým, že zmiernia počiatočný finančný šok spôsobený zvýšenými nákladmi.