Môže osobnosť človeka ovplyvniť riziko vzniku demencie? Zdá sa, že áno. Vedci z Kalifornskej univerzity skúmali zdravie mozgu 44-tisíc pacientov vo veku od 49 do 81 rokov. Pri hodnotení sa zamerali na päť kľúčových osobnostných čŕt – svedomitosť, extrovertnosť, otvorenosť novým skúsenostiam, neuroticizmus a prívetivosť.
Z výsledkov výskumu podľa Telegraphu vyplynulo, že u extrovertov a ľudí s pozitívnejším pohľadom na život existovala nižšia pravdepodobnosť vzniku demencie. K rovnakému záveru dospeli vedci aj v prípade svedomitejších respondentov. Neuroticiztmus, časté pocity hnevu, viny alebo úzkosti zas riziko zvyšovali.
Vedci veria, že to má súvis s kognitívnou rezervou mozgu. Ide o akúsi vrodenú odolnosť riadenú genetickými, osobnostnými a životnými faktormi. Vzhľadom na rastúci negatívny vplyv demencie na spoločnosť, bude kľúčové pochopiť, ako kognitívna rezerva funguje.
Neurovedkyňa Emily Rogalskiová z Chicagskej univerzity vysvetlila, že mozgová kôra sa zvykne s pribúdajúcim vekom stenčovať. Toxické proteínové amyloidové plaky, ktoré podľa vedcov prispievajú k vzniku demencie, sa zároveň začínajú čoraz viac hromadiť v rôznych častiach mozgu. „Koncept kognitívnej rezervy spočíva v tom, že ľudia vďaka odolnosti nepociťujú zlé účinky spojené s týmito dvomi javmi,“ podotkla expertka.
Ĺudia s vyšším vzdelaním alebo významnými kariérnymi úspechmi mávali podľa vedcov často väčšiu kognitívnu rezervu. Venovali totiž oveľa viac času a pozornosti zlepšovaniu pamäte, naučili sa viac jazykov a pravdepodobne majú lepšiu odolnosť, ktorá im umožňuje odolávať poškodeniu mozgu dlhšie.
Experti odhalili, že kognitívnu rezervu pomôže zvýšiť týchto päť krokov:
Kontakt z ľuďmi
Viesť bohatý spoločenský život je jedným z najlepších rozhodnutí, ktoré pre svoj mozog môžete urobiť. Počas komunikácie s ľuďmi musíte využiť jednu z rečí, ktoré ste sa naučili, rozpamätávať sa na dôležité udalosti a vymýšľať dôvtipné odpovede.
Nový koníček
Nové hobby takisto pomáha zvyšovať kognitívnu rezervu. Nepredvídateľnosť nepoznaného a rýchle rozmýšľanie, ktoré si nový koníček na začiatku vyžaduje, sú pre mozog prospešné.
Správna strava
Strava s vysokým obsahom cukru a spracovaných potravín narúša mnohé funkcie mozgu, pretože v tele vytvára zápaly, ktoré sa pomocou krvného obehu môžu dostať až do mozgu. Vedci preto odporúčajú napríklad stredomorské stravovanie, pretože je bohaté na vlákninu a neobsahuje veľa nebezpečných tukov.
Dostatok spánku
Dostatok kvalitného spánku môže takisto zvýšiť kognitívnu rezervu. Fáza hlbokého spánku je dôležitá z hľadiska vyplavovania toxínov a udržiavania kvality neurónových spojení zodpovedných za zdravie pamäte.
Cvičenie
Fyzická aktivita zohráva pri zlepšovaní kognitívnej rezervy kľúčovú úlohu, pretože pôsobí priaznivo na zdravie srdca a prekrvenie mozgu. Okrem toho zvyšuje hladiny dôležitých enzýmov, akými je mozgový neurotrofický faktor, ktorý pomáha pri tvorbe pamäte.