Turbulencie v bankovom sektore, ktoré otriasajú spoločnosťami ako New York Community Bancorp, sa neobmedzujú len na USA. Riziko zlyhania sa môže rozšíriť aj do Európy. „Sú časti trhu, o ktorých si myslíme, že sú vo veľmi hlbokých problémoch,“ povedal pre Bloomberg Jonathan Golan, portfóliový manažér Man Group v Londýne, ktorého dlhopisový fond je najvýkonnejší. „Máte viac bánk, ktoré sú pod drobnohľadom, viac bánk upadá a niektoré banky potenciálne nesplácajú na oboch stranách Atlantiku.“
Obavy investorov zo situácie na trhu komerčných nehnuteľností v USA už prerazili aj na globálne trhy. To viedlo k prepadu akcií New York Community Bancorp, nemeckej Deutsche Pfandbriefbank (PBB) a japonskej Aozora Bank, pričom obchodníci teraz skúmajú, kto by mohol byť ďalší.
„V Nemecku či Škandinávii, vidíme expozíciu komerčných nehnuteľností ako percento hmotného majetku v rozsahu 400, 500, 600, 700 percent,“ povedal J. Golan v rozhovore. „Ak si každá z týchto bánk odpíše 15 centov za každý dolár, ktorý požičia na komerčné nehnuteľnosti –, čo nehovorím, že je ukážkový prípad, ale je to úplne pravdepodobný scenár – tieto banky nielenže nemajú investičný stupeň, ale sú insolventné.“
Objavili sa prvé náznaky šírenia nákazy, pričom dlhopisy vydané nemeckými veriteľmi zameranými na nehnuteľnosti tento týždeň klesli po tom, čo analytici Morgan Stanley odporučili klientom predať dlhopisy vydané PBB. Nemecká banka vydala vyhlásenie, že zvýšila svoje rezervy z dôvodu „pretrvávajúcej slabosti trhov s nehnuteľnosťami“.
Veľké európske banky, ako sú Deutsche Bank, HSBC Holdings a BNP Paribas, nie sú zatiaľ ohrozené. J. Golan však vidí perspektívu v iných častiach bankového sektora, najmä v menších jurisdikciách, kde je trh oligopolnejší a marže vyššie. Poukázal na niektorých veriteľov zo strednej a východnej Európy, ako aj na špecializované britské banky, ktoré nesúťažia o rovnakých klientov ako hlavní hráči.