Nekontrolovateľná inflácia, výrazné navýšenie úrokových sadzieb, ruská invázia na Ukrajinu a zatiaľ neznáme účinky politiky kvantitatívneho sprísňovania Federálneho rezervného systému patria, podľa neho, medzi indikátory možnej recesie.
„Toto sú veľmi, veľmi vážne veci, o ktorých si myslím, že pravdepodobne uvrhnú Spojené štáty americké a svet – myslím tým, že Európa je už v recesii – do akejsi recesie o šesť až deväť mesiacov,“ povedal J. Dimon.
Veľké americké banky sa chystajú od piatka vykazovať svoje zisky za tretí štvrťrok. V tomto roku zatiaľ benchmarkový index S&P 500 stratil približne 24 percent, pričom všetky tri hlavné americké indexy boli obchodované na medveďom trhu.
CEO JPMorgan sa vyjadril, že index S&P 500 by mohol klesnúť o ďalších 20 percent zo súčasných úrovní, pričom ďalší pokles o 20 percent bude pravdepodobne oveľa bolestivejší ako prvý.
Začiatkom tohto roka Jamie Dimon požiadal investorov, aby sa pripravili na „ekonomický hurikán“, pričom najväčšia americká investičná banka JPMorgan v júli pozastavila spätné odkupy akcií po tom, čo nesplnila štvrťročné očakávania Wall Streetu.
Recesiu očakávajú aj ďalší
V júni predpovedala banka Goldman Sachs 30-percentnú šancu, že sa americká ekonomika v priebehu budúceho roka preklopí do recesie, zatiaľ čo ekonómovia z Morgan Stanley stanovili pravdepodobnosť recesie na najbližších 12 mesiacov na približne 35 percent.
Prezident Svetovej banky David Malpass a generálna riaditeľka Medzinárodného menového fondu Kristalina Georgievová v pondelok tiež varovali pred rastúcim rizikom globálnej recesie a vyhlásili, že inflácia zostáva problémom aj po ruskej invázii na Ukrajinu.