Riziká hypergorilizácie

Nie všetky veľké podnikateľské skupiny na Slovensku majú tú smolu, že pri bytoch, v ktorých si dojednávajú biznisy, majú za suseda zamestnanca SIS. A ony to vedia.

A tak nie je ani veľký dôvod, aby sa bizniskultúra na Slovensku nejako prudko a rýchlo zmenila. Rokmi deformované prostredie na podnikanie sa niekoľkými protestmi na námestiach nezmení. Mrazy neobmäkčia ani sudcov zvyknutých vyhlasovať rozsudky priečiace sa štandardnej logike.

Paradoxne odpočúvacia explózia môže vyvolať ďalšie škody. To, čo zatiaľ Gorila priniesla do väzieb politiky a biznisu, je najmä strach, že akékoľvek debaty so zástupcami silných podnikateľských skupín prinesú škandál na titulné stránky novín a pokles preferencií.

Politikom a ich voličom to zasa zbytočne zafixovalo predstavu, že kapitálové prepojenie či partnerstvo silných privátnych investorov so štátnymi záujmami či komunálnou sférou je pre štát absolútne nevýhodné a škodlivé. Dnes by práve politické strany mali debatovať so zostavami biznismenov, ktorí dlhodobo zamestnávajú tisícky ľudí. O tom, ako meniť legislatívu, aby sa na Slovensku darilo zamestnávať ešte viac, ako pomáhať podnikaniu.

Z fóbie z otvorených vzťahov s biznisom vyplýva aj riziko vzniku účelových politických strán stvorených na zaistenie nadštandardnej návratnosti na úkor verejných zdrojov.

Viac ako silné investičné skupiny škodia slovenskému podnikateľskému prostrediu biznisparaziti nadviazaní na politické strany. Obiehajúci chlapi s aktovkami, ktorí vedia zo štátneho finančného okruhu v drobnejších sumách, ako sa píše v Gorile, vytiahnuť a presmerovať do vybraných podnikov podstatne viac verejných financií. Príležitostí, ako sú štátne hmotné rezervy, eurofondy, rôzne podporné programy, ako to bolo v prípade vysoko zárobkových solárnych elektrární.

Alebo nadštandardné presmerovanie finančných tokov napríklad zo štátnych železníc do privátnych opravárenských závodov, nákupy nepotrebných vecí pre vojakov, sociálne podniky, kšefty s emisiami, podivné súťažné obmedzenia ako pri dodávkach napríklad na elektronický výber mýta a všadeprítomné a nie vždy potrebné tendre na informačné technológie zastrešované šedými eminenciami politických strán – to je deformovanie podnikateľského prostredia politikmi v priamom prenose. Škoda, že ak nie sú sprevádzané odpočúvaniami, vzbudzujú menej vzrušenia a pobavenia ako gorilí spis.

Komentár vyšiel v aktuálnom vydaní TRENDU 6/2012.

Tlačený TREND na webe, kniha ako darček a ďalšie: Deväť dôvodov, prečo si predplatiť časopis TREND.