Od referenda o Brexite už ubehlo šesť rokov a britská premiérka z tábora euroskeptikov Liz Trussová chce Spojené kráľovstvo priviesť späť do európskej politickej arény, píše Politico.

Podľa troch zdrojov povedalo Spojené kráľovstvo svojim európskym partnerom, že Trussová je nielenže ochotná zúčastniť sa budúci týždeň v Prahe prvého zasadnutia Európskeho politického spoločenstva, ale takisto je ochotná zorganizovať v Londýne jeho nasledujúci samit.

Európske politické spoločenstvo

Európske politické spoločenstvo, ktoré je konfiguráciou európskych krajín, je ešte len vo svojich počiatkoch. Jeho cieľom je, aby sa lídri príslušných krajín pravidelne stretávali.

Po prvý raz má spoločenstvo zasadnúť 6. októbra v Prahe, pričom zúčastniť sa majú lídri krajín EÚ, kandidátskych krajín, akými sú Ukrajina, krajiny východného Balkánu či Turecko, ako aj susedných štátov, ktoré sa nechcú stať členmi bloku, akými sú Nórsko, Švajčiarsko a Spojené kráľovstvo.

S myšlienkou vytvorenia tohto spoločenstva po prvý raz prišiel francúzsky prezident Emmanuel Macron, ktorý argumentoval, že nový politický klub by bol miestom, kde by európski lídri mohli diskutovať o otázkach, ktoré ovplyvňujú kontinent.

Stretnutie šerpov

Spojené kráľovstvo vo štvrtok počas stretnutia šerpov za zatvorenými dverami oznámilo, že je ochotné zorganizovať nasledujúce stretnutie spoločenstva. Niečo také sa ešte nikdy predtým nestalo, podotýka jeden zo zdrojov, na ktorý sa Politico odkazuje.

Britský šerpa počas stretnutia navrhol, aby sa názov klubu zmenil na „Európske politické fórum“. Moldavsko, ktoré nie je členom EÚ, takisto prejavilo záujem hosťovať nasledujúci samit.

Prvé zasadnutie spoločenstva sa bude sústrediť na ruskú vojnu na Ukrajine a energetickú bezpečnosť. Trussová sa chce zapojiť do diskusií o migrácii a energetickej bezpečnosti, no pokiaľ ide o potrebu ďalšieho viacstranného fóra, ostáva naďalej skeptická.

Riskantný krok

Snaha Trussovej opätovne sa pripojiť k európskemu projektu so sebou nesie vysoké riziko, pretože prichádza vo veľmi citlivom období. Jej euroskeptická Konzervatívna strana si ju za svoju líderku vybrala ani nie pred mesiacom. Prvých pár týždňov však pre ňu bolo katastrofálnych a premiérka už teraz musí bojovať o svoj krk.

Spojené kráľovstvo vďaka Trussovej rozsiahlemu znižovaniu daní čelí finančnej kríze. Premiérka si teraz určite nemôže dovoliť nahnevať svojich kolegov. Ešte sa len ukáže, do akej miery jej stranícki členovia, voliči a kolegovia v parlamente podporujú jej plán opätovného nadviazania úzkych vzťahov s Európou.

Posledných šesť rokov od referenda o Brexite z roku 2016 sa každá britská vláda snažila vytvoriť si od Bruselu odstup. Trussová ešte ako ministerka zahraničných vecí zastávala v otázke Brexitu počas rokovaní s Bruselom tvrdú pozíciu, a to aj v rámci pretrvávajúceho sporu týkajúceho sa obchodných pravidiel pre Severné Írsko.

Ďalšie dôležité správy

WA 17 archív Brusel - Na archívnej snímke zo 4. marca 2022 britská ministerka zahraničných vecí Liu Trussová prichádza na mimoriadny summit šéfov diplomacií členských krajín EÚ v Bruseli. Británia v stredu 9. marca 2022 predstavila nové sankcie voči Rusku v oblasti leteckej dopravy. Londýn zakáže vývoz tovaru súvisiaceho s leteckým a vesmírnym priemyslom. Okrem toho plánuje zadržať každé ruské lietadlo, ktoré pristane na letisku v Spojenom kráľovstve. FOTO TASR/AP 

British Foreign Secretary Liz
Neprehliadnite

Víťazstvo talianskej pravice máta trhy menej než rozpočtové plány Trussovej