Poplatky, ktoré uhrádzajú sporitelia dôchodkovým správcovským spoločnostiam, sa zrejme nezvýšia tak, ako to navrhovala vláda. Vo svojom vystúpení k zmenám v dôchodkoch a odvodoch to naznačil minister práce a sociálnych vecí Ján Richter. „Som pripravený akceptovať zmeny v poplatkoch, aby celkový súčet poplatkov nebol vyšší ako doteraz,“ povedal. Odmietol pritom tvrdenie opozície, že vláda má dohody s dôchodkovými správcovskými spoločnosťami. 

Navrhovaná novela zákona o sociálnom poistení, ktorá má zaviesť zmeny v prvom a druhom dôchodkovom pilieri, je podľa J. Richtera prejavom zodpovednosti vlády Roberta Fica. Pripustil pravdivosť tvrdenia opozičných poslancov, že sa navrhované opatrenia môžu týkať až troch miliónov ľudí.

Šéf rezortu práce a sociálnych vecí tvrdí, že druhý penzijný pilier bol zle nastavený a nezodpovedá výkonnosti slovenskej ekonomiky. "Nechceme to stavať ako akýsi súboj medzi prvým a druhým pilierom," povedal Richter. Zmenami v prvom pilieri podľa neho vláda rieši budúcnosť, keď nastavením veku odchodu do dôchodku vo väzbe na strednú dĺžku života zohľadňuje aj demografický vývoj. 

Sporiteľov v druhom dôchodkovom pilieri čaká podľa návrhu vlády zníženie príspevkov zo súčasných 9 percent na 4 percentá hrubej mzdy, zvýšenie poplatkov pre dôchodkové správcovské spoločnosti a umožnenie výstupu z kapitalizačného piliera v období od 1. októbra do 31. decembra tohto roka. 

Súčasná výška poplatku za správu dôchodkového fondu vo výške 0,3 percenta ročne z čistej hodnoty majetku má podľa vládneho návrhu zostať len v garantovanom fonde. V negarantovaných fondoch sa má tento poplatok zvýšiť dvojnásobne na 0,6 percenta z čistej hodnoty majetku sporiteľa. Zvýšiť sa má tiež poplatok za zhodnotenie majetku, a to z terajších 5,6 percenta zo zhodnotenia na 10 percent zo zhodnotenia penzijných úspor.

Proti úprave zákona, ktorý parlament na návrh strany Smer-SD prerokúva v skrátenom legislatívnom konaní, sa ostro postavila prakticky celá opozícia. Poslanci sa snažia v parlamente oddialiť schválenie zákona na jeseň.

Poslanec SDKÚ-DS Ivan Štefanec dnes povedal, že v rámci rozpravy plánuje v parlamente prečítať mená ľudí, ktorí podpísali petíciu za zachovanie súčasného stavu druhého piliera. Petícia ma v súčasnosti viac ako 80-tisíc podpisov. Zatiaľ nie je jasné, či poslanci plánujú prečítať mená všetkých podpísaných. Smer-SD tvrdí, že potrebuje rýchle schválenie zákona na, aby dokázal zaplátať dieru v štátnom rozpočte a udržať deficit na plánovanej úrovni 4,6 percenta HDP.

Ilustračné foto na titulke - SITA / Marián Peiger