"Dozor ešte nie je ukončený, aj jeho výsledky následne prispejú k rozhodnutiu, ako tento problém súčasné vedenie ministerstva a Sociálnej poisťovne vecne aj legislatívne vyrieši," uviedol pre agentúru SITA hovorca ministerstva práce a sociálnych vecí Michal Stuška. 

Otázniky súvisiace s pozíciou Sociálnej poisťovne k dôchodkovým nárokom týchto skupín poistencov podľa M. Stušku začali už za bývalej vlády v roku 2011 po rozhodnutí Najvyššieho súdu SR, ktorý takéto nároky vo viacerých prípadoch uznal. "V celej trojročnej genéze postupne vznikali v rámci komunikácie súvisiacich inštitúcií rôzne stanoviská Sociálnej poisťovne," tvrdí. 

Bývalé vedenie rezortu práce a poisťovne podľa M. Stušku zametalo tento problém pod koberec. "Dnes minister Ján Richter ako predseda dozornej rady Sociálnej poisťovne potrebuje poznať v zaujme správneho rozhodnutia o ďalšom postupe všetky skutočnosti, ktoré súvisia s konaním, prípadne nekonaním bývalého vedenia SP, ako aj ministerstva prace, sociálnych vecí a rodiny v tejto veci," dodal hovorca rezortu. 

Sociálna poisťovňa začala bývalým policajtom a vojakom vyplácať starobné dôchodky. Podľa odhadu generálneho riaditeľa poisťovne Dušana Muňka by to mohlo stáť až 80 miliónov eur ročne.

Členka parlamentného sociálneho výboru Erika Jurinová (OĽaNO) ešte v novembri minulého roka počas rokovania výboru navrhovala vykonať v tejto veci v Sociálnej poisťovni poslanecký prieskum. Poslanci Smeru však jej návrh nepodporili a namiesto toho zaviazali ministra práce J. Richtera, aby výboru predložil správu o právnom stave vyplácania starobných dôchodkov pre bývalých vojakov a policajtov.