Únia miest Slovenska (ÚMS) sa, po neúspešnom rokovaní s MŽP SR, obrátila na predsedu vlády SR Eduarda Hegera. V najbližších dňoch je rozhodnutá osloviť aj Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku. Témou je nová legislatívna povinnosť, ktorá Slovensko čaká od 1. januára 2023. Ide o úpravu odpadov pred ich zneškodnením na skládkach, ktorá sa týka predovšetkým zmesových komunálnych odpadov od obyvateľov.

Mestá nie sú prpravené

Problémom má byť, že mestá na túto zmenu nie sú pripravené, nakoľko MŽP SR dlhodobo nie je ochotné počuť argumenty samospráv z praxe a reflektovať na potrebu reálnejších opatrení. O včasné riešenie identifikovaných problémov ÚMS žiada rezort od začiatku tohto roka, žiaľ, neúspešne.

„Ďalším krokom, ako na problém upozorniť a domôcť sa riešenia, je  pripravovaná iniciatíva samosprávnych združení ÚMS a ZMOS. Oslovíme príslušné inštitúcie Európskej komisie. Žiadať ich budeme o riešenie problematiky, prípadne o vstup samosprávnych združení ako vedľajších účastníkov do konania o infringemente voči Slovenskej republike. Naše rozhodnutie je výsledkom ostatného rokovania so zástupcami MŽP SR pod vedením štátneho tajomníka Juraja Smatanu,  z ktorého sme veľmi sklamaní,“ uviedol Richard Rybníček, prezident ÚMS.

Neakceptovateľný prístup

Napriek iniciatíve ÚMS, MŽP SR svojím nekonaním malo vytvoriť časovú tieseň a jeho prístup k riešeniu Únia miest považuje za absolútne neakceptovateľný. „Na rokovaní sme nedostali žiadne relevantné informácie, či a kedy zástupcovia rezortu s Európskou komisiou rokovali, aké boli návrhy Slovenskej republiky, či aké k nim komisia zaujala stanovisko. Neurčitá hrozba infringementom zo strany komisie vyvoláva nedôveru, že zo strany MŽP SR ide o manipulatívnu argumentáciu,“ tvrdí únia.

Ta neprijateľné považuje aj to, aby v súčasnej situácii MŽP SR „prenášalo na obyvateľov náklady za nekonanie na strane štátu, a to formou zvyšovania poplatkov a navyše, aby to považovalo „mimo záznam“ za plnenie povinnosti vo vzťahu k Európskej komisii“.

Monitorovacia misia

O závažnosti tohto problému, a prístupe štátu k riešeniu, je ÚMS pripravená informovať aj monitorovaciu misiu Kongresu miestnych a regionálnych samospráv Rady Európy, ktorá je naplánovaná na 6. až 8.decembra 2022. Zároveň, pracovná skupina, v ktorej má zastúpenie aj Únia miest a ktorá nepovažuje nový predložený legislatívny návrh z dielne MŽP SR týkajúci sa  úpravy odpadu za premyslený, má za to, že je  v rozpore s európskou legislatívou. Z tohto dôvodu pracovná skupina oznámila rezortu, že sa na tomto návrhu nebude ďalej podieľať  a nebude ho podporovať.

Únia miest Slovenska zastupuje aktuálne 61 členských miest, ktoré obhajujú záujmy vyše dvoch miliónov obyvateľov Slovenska. Aj preto veríme, že hlas našich miest má, aj pri riešení  tejto témy, svoju váhu a svoj prínos.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke košické ZEVO, ktoré čaká významná investícia do novej linky a  do elektrolyzéra na výrobu vodíka.
Neprehliadnite

Lacným teplom z odpadu možno zásobovať desiatky tisíc domácností. Prečo sa to nedeje?