Ministerstvo zdravotníctva SR pristúpilo k niekoľkým krokom, ktoré majú zastaviť zadlžovanie a zvýšiť efektivitu fungovania nemocníc. Uviedla to hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Petra Lániková. Reagovala tak na to, že Európska komisia zažalovala Slovensko pre nesprávne uplatňovanie pravidiel smernice o neskorých platbách. Dôvodom vraj má byť oneskorenie nemocníc s platbami ich dodávateľom.
Ministerstvo zdravotníctva podľa Lánikovej k dnešnému dňu nedisponuje znením predmetnej žaloby. „Ide o roky neriešený a zanedbávaný problém, keď štát nevynaložil dostatočný objem finančných prostriedkov na poskytovanie zdravotnej starostlivosti a zároveň nekládol dôraz na vyššiu efektivitu nemocníc,“ upozornila hovorkyňa. Prvýkrát v histórii ministerstvo podľa nej vo vyhláške určilo zdravotným poisťovniam minimálne objemy finančných prostriedkov, ktoré musia vynaložiť na poskytovanie ústavnej zdravotnej starostlivosti. V tomto roku to bude minimálne takmer 2,5 miliardy eur, čo je o 553 miliónov eur viac ako vlani.
Európska komisia v stredu zažalovala Slovensko na Súdnom dvore Európskej únie pre nesprávne uplatňovanie pravidiel smernice o oneskorených platbách. Dôvodom je výrazné oneskorenie verejných nemocníc s platbami ich dodávateľom. Výraznými oneskoreniami platieb zo strany verejných nemocníc sa podľa komisie brzdí konkurencieschopnosť a odolnosť podnikov pôsobiacich v sektore zdravotníctva, najmä malých a stredných podnikov. V smernici o oneskorených platbách sa orgánom verejnej moci ukladá povinnosť platenia faktúr v lehote 30 dní alebo 60 dní v prípade verejných nemocníc. Realizáciou platieb v stanovených lehotách idú orgány verejnej moci podľa komisie príkladom v boji proti zlej platobnej morálke v podnikateľskom prostredí.