Nový systém aktivačných prác na Slovensku nevyhovuje poberateľom ani samosprávam. Kým obce a mestá majú povinnosť žiadať príslušné úrady práce o finančný príspevok a dokazovať, že ho naozaj potrebujú, mnohí žiadatelia finančnú pomoc ani nedostanú. Ako približuje reportáž televízie RTVS, na vyplatenie príspevku chýbajú úradom financie.

Žiadosť a dokazovanie

V minulosti bolo možné dostávať aktivačný príspevok časovo neobmedzene. Stačilo, ak mal nezamestnaný, ktorý poberal dávku v hmotnej núdzi, záujem napríklad o obecné služby. Častokrát preto dochádzalo k zneužívaniu podpory, čo v apríli ministerstvo práce novou legislatívou zamedzilo.

Projekt podpory udržiavania pracovných návykov sa financuje zo štátneho rozpočtu a príspevok najprv musia schváliť výbory. Ak chce teda samospráva žiadať o finančný príspevok, musí úradu preukázať, akých ľudí na aké aktivačné práce potrebuje. Aktivačný príspevok tak už nie je automaticky nárokovateľný.

Uchádzač o zamestnanie bude počas obdobia maximálne pol roka dostávať príspevok vo výške životného minima, čo je aktuálne 234,42 eura mesačne. Nárok na príspevok v sume takmer 120 eur má aj samotný organizátor práce, teda samospráva alebo ňou zriadená organizácia.

Prakticky nezamestnateľní

Možnosť podieľať sa na aktivačných prácach nedostávajú všetci záujemcovia. Dôvodom je nedostatok financií, ktorými by mali disponovať príslušné orgány. „Avizovali sme, že nastane tento problém, pretože úrady práce tieto finančné prostriedky nemajú,“ konštatuje predsedníčka sekcie sociálnych vecí Združenia miest a obcí Slovenska Božena Kováčová.

Aj tým, ktorým aktivačný príspevok schvália, ho môžu poberať len šesť mesiacov. Mnohým tak zostanú už len dávky v núdzi.

Podľa starostov ide predovšetkým o nezamestnateľných – sociálne či zdravotne znevýhodnených ľudí, ktorý si nedokážu nájsť uplatnenie na trhu práce. Ministerstvo si za zmenou stojí. Naďalej argumentuje vysokým počtom voľných pracovných miest.

„Predpoklad, že všetci ľudia majú dosť možností, aby sa zamestnali je síce pekný, ale vyslovene idealistický, pretože my ich poznáme, nie je to štandardná pracovná sila, aby sa o nich zamestnávatelia bili,“ podotkol starosta Haliča Alexander Udvardy.

Ďalšie dôležité správy

východoslovenskí košickí Rómovia nezamestnaní rómski obyvatelia práca Správa mestskej zelene SMZ èistiace práce upratovanie odpadky zeleò
Neprehliadnite

Aktivačné práce budú podliehať prísnejším podmienkam, Krajniak chce motivovať nezamestnaných