Na vládu SR plánuje predložiť materiál ponúk a následne by kabinet vybral najlepšiu ponuku a nákup radarov by sa konal na základe obchodu s vládou konkrétneho víťaza. Medzinárodný tender je tak po viac ako dvoch rokoch bezúspešne ukončený. Ako hlavný dôvod P. Gajdoš uviedol, že záujemcovia neboli schopní predložiť kvalifikované ponuky.

„Dnes sme odoslali informácie konkrétnym záujemcom o tom, že je súťaž zrušená. Tá by mala byť následne uverejnená aj v európskom vestníku, aby bola dodržaná legislatíva. Za dva a trištvrte roka neprišla kvalifikovaná ponuka, respektíve dostatok ponúk na to, aby sme týmto spôsobom mohli radary obstarať. Rezort obrany preto rozhodol, že obstaranie prebehne takzvaným Goverment to Goverment (vláda vláde) s tým, že vyberieme dodávateľa a následne budeme rokovať s príslušnou vládou,“ uviedol P. Gajdoš.

Odhadovaná suma nových systémov by sa mala vyšplhať na dvojnásobok plánovaných nákladov na 3D radary. Teda približne 120 až 140 miliónov eur. Rezort na margo sumy uviedol, že ide o komplexnejšiu dodávku radarových systémov a preto je výsledná suma takmer dvojnásobná. „Chceme nakúpiť radary stredného, malého a krátkeho dosahu. Tých radarov bude viac a tým sa aj finančné náklady dostanú na úroveň 120 až 140 miliónov eur,“ doplnil P. Gajdoš.

O presných technických špecifikáciách nechceli predstavitelia ministerstva uviesť viac, pretože ide o utajované skutočnosti a bezpečnostnú stratégiu Slovenskej republiky. Po odsúhlasení vládou by mohli nové radarové systémy začať byť využívané ku koncu roka 2019.

V súčasnosti využíva Slovensko zastaralú techniku ruskej výroby, ktorej prevádzka je stále nákladnejšia, aj preto sa ministerstvo prikláňa k možnosti obstarania nových radarov.