Ministerstvo financií má plán na stabilizáciu verejných financií do roku 2027. Úroveň deficitu chce udržať pod tri percentá HDP. Rada pre rozpočtovú zodpovednosť politizuje a zavádza.
Uviedol to rezort financií v reakcii na vyjadrenie rozpočtovej rady, že rozpočet na tento rok zhoršuje dlhodobú udržateľnosť slovenských verejných financií.
Odkiaľ majú plynúť argumenty
Podľa predsedu rady Jána Tótha nebol rozpočet zostavený v súlade s výdavkovými limitmi, ktoré by udržateľnosť zlepšovali tempom 0,5 percenta HDP ročne.
Tóth tiež uviedol, že v rozpočte chýbajú trvalé opatrenia, ktoré by znížili deficit z očakávaných 5,7 percenta HDP v minulom roku na 5,2 percenta HDP v tomto roku.
„Rezort argumenty rady nepovažuje za relevantné, keďže vychádzajú z rozdielnych makroekonomických a daňovo-odvodových prognóz. Na túto skutočnosť a zásadné rozdiely upozorňuje rezort opakovane pri odborných diskusiách a aj rokovaniach Výboru Národnej rady pre financie a rozpočet," reagoval rezort financií.
Nadhodnotenie na strane výdavkov
Tóth pripomenul, že rada už dávnejšie predložila do parlamentu návrh výdavkových limitov, ktoré však doteraz neboli prerokované a schválené.
Bez toho nemôžu byť ani aktualizované o novoprijaté konsolidačné opatrenia.
„Ak by sme sa odrážali od tých limitov, ktoré by v sebe už mali aj tie najnovšie konsolidačné opatrenia vlády, tak nesúlad rozpočtu je až na úrovni 1,7 miliardy eur v tomto roku. My však vidíme v schválenom rozpočte nadhodnotenie na strane výdavkov, čiže podľa nášho odhadu by stačilo prijať opatrenia za 1,2 miliardy eur na to, aby bol rozpočet zosúladený s limitmi," vyčíslil predseda rozpočtovej rady.
V úvahe nie je schválený zákon
V stanovisku reagovalo ministerstvo, že návrh výdavkových limitov predložený radou do parlamentu nie je zostavený na rovnakých predpokladoch ako rozpočet verejnej správy, a to najmä z dôvodov rozdielnych makroekonomických a daňovo-odvodových prognóz.
„Rozpočtová rada neuvažuje s rovnakými jednorazovými vplyvmi, neberie do úvahy schválený zákon týkajúci sa ozdravenia verejných, pri niektorých tituloch schválenej legislatívy nezohľadňuje vplyvy z analýz v rovnakej miere ako štátny rozpočet schválený parlamentom,“ uviedol rezort financií.