Budúcoročný rozpočet by mohol dosiahnuť deficit 4,7 percenta hrubého domáceho produktu. Nemôže sa ale viac opierať o pôvodnú rezervu vo výške 421 miliónov eur, ktorú vzhľadom na ďalšie opatrenia možno považovať za prakticky vyčerpanú, upozornila Rada pre rozpočtovú zodpovednosť.
Dôvodom sú najmä pokračujúce energetické dotácie. Ich už tretie opakovanie, bez jasnej vízie riešenia zvýšených cien energií v budúcnosti, navodzuje riziko trvalého výdavku. Ten by dlhodobo zvyšoval deficity a zhoršil udržateľnosť verejných financií.
K vyčerpaniu rezervy prispeli aj schválené pozmeňujúce návrhy, najmä nižšia úspora v zdravotníctve v porovnaní s pôvodným konsolidačným balíčkom. „Rozpočtovaný deficit by tak už v prípade malých odchýlok od aktuálnych predpokladov mohol byť prekročený,“ varovala rada.
Bez prijatia ďalších opatrení aj bez pokračovania energodotácií bude deficit v rokoch 2026 a 2027 dosahovať úrovne 4,9 percenta a päť percent HDP. Pri takýchto deficitoch by verejný dlh pokračoval v raste z tohtoročných 59,3 percenta až k 64 percentám v roku 2027. Zostal by v najvyššom sankčnom pásme dlhovej brzdy, a to napriek zlepšeniu dlhodobej udržateľnosti o 1,4 percenta HDP.
Pôvodnú 421-miliónovú rozpočtovú rezervu bolo vhodnejšie využiť na zlepšeniu stavu verejných financií. „Nevyužitie tejto možnosti znamená zvýšenie konsolidačnej záťaže v ďalších rokoch,“ upozornila rada. Ako riziko vníma aj odkladanie konsolidácie až na rok 2027, kedy sú plánované najbližšie parlamentné voľby. Je tak otázne, či sa vôbec uskutoční.