Podľa odhadov až 22-tisíc demonštrantov sa zhromaždilo pred parlamentom v islandskom Reykjavíku. Na demonštrácii sa tak zúčastnil v priemere každý pätnásty obyvateľ. Na internete sa taktiež objavila petícia, ktorá požadovala demisiu premiéra. Podpísalo ju už viac ako 24-tisíc ľudí a podpisy naďalej pribúdajú.

Rýchla odozva a rekordná účasť demonštrantov dokazuje vysokú mieru občianskej zaangažovanosti na Islande.

Opozícia na tento týždeň chystá v parlamente odvolávanie predsedu vlády. „Jedinou správnou a prirodzenou reakciou je demisia súčasného premiéra,“ povedala šéfka Pirátskej strany Birgitta Jonsdottir pre agentúru Reuters. Jej strana je v súčasnosti jednou z najväčších opozičných na Islande. „Je veľký tlak spoločnosti na jeho odstúpenie, pretože stratil všetku svoju dôveru a vierohodnosť,“ dodáva B. Jonsdottir.

Bývala premiérka Johanna Sigurdardottir sa na svojom profile na Facebooku vyjadrila, že vláda na čele s S. Gunnlaugssonom musí ihneď odstúpiť. „Nie je to len dôveryhodnosť národa, ktorá je na medzinárodnej úrovni ohrozená. Národ nikdy nebude tolerovať veci, ktoré boli v posledných dňoch odhalené. Došlo k celkovému narušeniu dôvery medzi vládou a ľuďmi v krajine,“ uzatvára J. Sigurdardottir.

Vládnuca koalícia Gunnlaugssona má v parlamente pohodlnú väčšinu. Zo 63 kresiel má koalícia 38. Je preto nepravdepodobné, že návrh opozície v parlamente prejde.

Podľa profesora sociológie Stefanna Olafssona sú ľudia nesmierne nahnevaní. „Robili sme správne rozhodnutia, ktoré nám pomohli pri zotavovaní sa z finančnej krízy. Rany sa však nikdy úplne nezahojili a dôvera ľudí v politikov a inštitúcie nebola znova získaná späť. Ľudia majú pocit, akoby sa odvtedy nič nezmenilo,“ tvrdí profesor pre portál Financial Times.

Reykjavík sa po Panama Papers vzbúril ako nikdy, premiér podal demisiu

Protesty pred parlamentom v islandskom Reykjaviku Zdroj: SITA / AP

Svoje rozhorčenie ľudia neskrývali ani na samotnom proteste. „Zúčastnil som sa na proteste z rovnakého dôvodu ako 98 percent tohto veľkého davu. Už mám dosť korupcie, ktorá stále v krajine pretrváva. Potrebujeme novú ústavu a nové reformy. Myslím si však, že to nebude ihneď, ale potrvá to istý čas, kým k nim dospejeme,“ povedal jeden z účastníkov protestov.

Svoje rozhorčenie ľudia vysvetľovali aj na populárnom portáli Reddit. Jeden používateľ sa vyjadril, že „je to úplne proti obrazu, ktorý premiér sľuboval verejnosti. Rázne naznačil, že nebol tento typ elitárskeho človeka. V skutočnosti sa ukázalo, že ním po kauze Panama Papers je.“

Ďalší používateľ odsúdil skutočnosť, že „osoba, ktorá využíva každú príležitosť na chválu islandskej koruny v skutočnosti všetky svoje aktíva uchováva v cudzej mene mimo domácu ekonomiku. Je to nanajvýš pokrytecké.“

Bez ohľadu na to, či skutky islandského premiéra boli legálne, alebo nie, ľudia majú dosť pokrytectva súčasnej vlády. Podľa mnohých bola jediným možným východiskom demisia Sigmundura Gunnlaugssona, ktorú napokon aj podla, a vypísanie predčasných volieb.