Spoločnosť Evonik v Slovenskej Ľupči slávnostne položila základný kameň najväčšieho priemyselného zariadenia na výrobu biosurfaktantov na svete, ktoré sú základom receptúr väčšiny čistiacich a hygienických prostriedkov. Dnes sa vyrábajú prevažne z fosílnych palív.
Evonik sa preto vďaka investícii stane priekopníkom v dodávke vysoko kvalitných a k životnému prostrediu šetrných biosurfaktantov v objemoch, ktoré uspokoja potreby jedného z najväčších hráčov na trhu v oblasti čistenia a osobnej hygieny, spoločnosti Unilever.
Biologický pôvod
Globálny trh surfaktantov predstavoval v roku 2020 čiastku takmer 40 miliárd dolárov. Ramnolipidy, ktoré bude Evonik vyrábať v novom závode, majú 100-percentný biologický pôvod a sú na 100-percentne odbúrateľné. Vznikajú fermentáciou cukru, proces sa dá prirovnať k výrobe piva.
„Dnešný deň je dôležitý pre našu spoluprácu so spoločnosťou Unilever, našich zamestnancov na Slovensku a divíziu Nutrition & Care, ale aj pre celú našu planétu,“ povedal Yann d'Hervé, vedúci obchodnej línie Care Solutions spoločnosti Evonik.
Nové pracovné miesta
Nový závod vytvorí desiatky pracovných miest, ale znamená perspektívu a istotu do budúcnosti aj pre existujúcich 250 zamestnancov.
„Som hrdý na to, že naša prevádzka bude zohrávať kľúčovú úlohu pri dodávaní udržateľnejších čistiacich a hygienických prostriedkov do celého sveta. Je to významný krok smerom k udržateľnej budúcnosti, ale ako investícia je to prospešné aj pre náš región – prilákali sme sem špičkových odborníkov, ktorí stoja za obrovským úspechom nášho biotechnologického výskumu,“ hovorí generálny riaditeľ Evonik Fermas Miroslav Havlík.
„Podarilo sa nám vyriešiť to, čo ešte nedokáže nikto z našich konkurentov: vyrobiť vo veľkom penivé látky na prírodnej báze bez toho, aby nám celý systém neupchala pena,“ dodal.
Fermentačný proces
Ramnolipidy sa udržateľne vyrábajú fermentačným procesom s použitím kukuričného cukru ako hlavnej suroviny.
Sú plne biologicky odbúrateľné a ich životný cyklus s nízkym dopadom znamená, že sú udržateľnou alternatívou ku tradičným povrchovo aktívnym látkam.