Umelá inteligencia sa vyvíja čoraz rýchlejšie a neobchádza ani filmový priemysel. Zástupcovia spoločnosti OpenAI, stojacej za softvérom ChatGPT, sa nedáno stretli s predstaviteľmi najväčších hollywoodskych štúdií, aby im odprezentovali svoju technológiu s názvom Sora.
Možná budúcnosť kinematografie
Generálny riaditeľ spločnosti OpenAI Sam Altman a jej prevádzkový riaditeľ Brad Lightcap zástupcom štúdií Paramount, Universal a Warner Bros Discovery ozrejmili, čo môže Sora znamenať pre budúcnosť filmového priemyslu.
Ako približuje denník The Financial Times, Sora je videogeneratívnou technológiou na báze umelej inteligencie, ktorá je schopná vytvárať do detailov prepracované videá iba na základe napísaných pokynov.
Technológia zaujala nielen ľudí z Hollywoodu po tom, čo minulý mesiac OpenAI uverejnila niekoľko ňou vytvorených klipov. Tie sa na internete rýchlo stali virálnymi a spustili debatu o tom, ako môže umelá inteligencia ovplyvniť kreatívne odvetvia nielen vo filmovom priemysle.
Stále napredujúci vývoj
„Môže ísť o revolúciu pri tvorbe filmov, ktorá do značnej miery zníži produkčné náklady,“ uviedla mediálna analytička Claire Endersová. S tým súhlasia aj zástupcovia, ktorí sa stretnutia zúčastnili, aj keď dodávajú, že technológia si ešte vyžaduje ďalší vývoj.
Oficiálne vydanie technológie Sora je zatiaľ stále v nedohľadne. OpenAI totiž naďalej pracuje na jej zdokonaľovaní. Sora v súčasnosti dokáže tvoriť najviac jednu minútu dlhé videá, pričom sa v nich stále objavujú chyby, ako napríklad, že pohár sa pri páde na zem odrazí, ale nerozbije, alebo že ľudia či zvieratá majú viac končatín.
Zdroje oboznámené so stratégiou firmy tvrdia, že OpenAI stále hľadá spôsoby, ako technológiu vhodne komercializovať a zároveň ju urobiť bezpečnou.
Ako dodala Claire Endersová, odozva filmového priemyslu na technológiu Sora je vo všeobecnosti kladná a optimistická, pričom je vnímaná skôr ako „prvok šetriaci náklady, nie ako prvok s vplyvom na tvorivosť“. Na prácu hollywoodskych scenáristov, ktorí si vlani po dlhých mesiacoch štrajkov vybojovali zmluvnú ochranu voči umelej inteligencii, by tak vplyv mať nemala.