Iránski diplomati pálili vo štvrtok ráno pred odchodom z Albánska dokumenty. Deje sa tak po tom, ako Tirana v stredu obvinila Teherán zo zodpovednosti za rozsiahly kybernetický útok a prerušila s ním diplomatické vzťahy. 

Spojené štáty sa postavili na stranu Albánska

Albánsky premiér Edi Rama v stredu obvinil Irán z toho, že v júli spustil kybernetický útok namierený proti albánskym inštitúciám s cieľom „ochromiť verejné služby a nabúrať sa do dát a elektronickej komunikácie vládnych systémov". Dodal, že iránski diplomati a ostatní diplomatickí zamestnanci musia Albánsko opustiť do 24 hodín.

Očitý svedok agentúry Reuters videl vo štvrtok ráno na iránskom veľvyslanectve v Tirane muža, ktorý vhadzoval papiere do hrdzavého suda, zatiaľ čo steny budovy osvetľovali plamene.

Spojené štáty, najbližší spojenec Albánska, taktiež obvinili Irán z vykonania predmetného kybernetického útoku. Zároveň prisľúbili, že „podniknú ďalšie kroky, aby sa Teherán zodpovedal za činy, ktoré ohrozujú bezpečnosť tohto spojenca USA".

Vzťahy medzi Albánskom a Iránom sú napäté

Irán ostro odsúdil rozhodnutie Albánska o prerušení diplomatických stykov a tvrdenia Tirany o hackerskom útoku označil za „nepodložené".

Vzťahy medzi Albánskom a Iránom sú napäté od roku 2014, keď sa Tirana rozhodla prijať približne 3 000 členov iránskej exilovej opozičnej organizácie Ľudoví mudžahedíni (MEK), vysvetľuje Reuters.

Albánske médiá niekoľko dní po kybernetickom útoku uviedli, že hackeri zverejnili osobné údaje členov MEK, ktoré boli uložené v albánskych štátnych počítačoch.

Ďalšie dôležité správy

PK 29 Skopje - Na snímke zľava predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová a prezident Severného Macedónska Stevo Pendarovski sa rozprávajú v Skopje v Severnom Macedónsku 14. júla 2022. Leyenová sľúbila poslancvom Severného Macedónska, že podporí francúzsky návrh na riešenie bilaterálnych sporov s Bulharskom, ktoré sú podmienkou pre začiatok rozhovorov o vstupe tejto krajiny do Európskej únie. Pred budovou parlamentu proti tomuto návrhu protestujú tisíce ľudí. FOTO TASR/AP

Europ
Neprehliadnite

EÚ začala prístupové rokovania s Albánskom a Severným Macedónskom