Nové kontroly vývozu komponentov na výrobu polovodičov z Japonska ešte viac podnietia snahu Číny stať sa sebestačnou. Vyhlásil to v nedeľu čínsky minister zahraničných vecí Čchin Kang počas stretnutia s japonským náprotivkom Jošimasom Hajašim.

Hajaši je prvým japonským ministrom zahraničných vecí, ktorý pricestoval na návštevu Číny od decembra 2019. Počas viac ako trojročnej prestávky sa vzťahy oboch krajín prudko zhoršili.

Stretnutie ministrov v Pekingu prichádza len niekoľko dní po tom, ako Japonsko po tlaku USA na ostatné krajiny, aby obmedzili prístup Číny k tejto technológii, ktorú môže použiť vo vojenských zariadeniach, predstavilo plán na kontroly vývozu 23 položiek používaných na výrobu polovodičov.

Čchin Kang označil postup USA za šikanovanie a upozornil, že zasiahne aj japonský polovodičový priemysel. Zároveň obvinil Japonsko, že je „prisluhovačom“ Washingtonu. A dodal, že blokáda exportu polovodičových komponentov len podporí odhodlanie Číny stať sa sebestačnou.

Rozhodnutiu Japonska predchádzali podobné obmedzenia, ktoré minulý mesiac zaviedlo Holandsko s odvolaním sa na „medzinárodnú a národnú bezpečnosť“.

Hajaši v nedeľu v Pekingu obhajoval nové obmedzenia a uviedol, že sú „v súlade s medzinárodnými pravidlami“, pričom poznamenal, že „nie sú zamerané na konkrétnu krajinu“.

Polovodiče sa stali jedným z dôvodov zhoršujúcich sa vzťahov medzi Čínou a Japonskom, druhou a treťou najväčšou ekonomikou sveta.

Ďalšie dôležité správy

Čínska centrálna banka
Neprehliadnite

Čínska centrálna banka poskytuje pôžičky krajinám po celom svete, no niektoré sa len zadlžujú