Ak bývalý premiér Robert Fico dokázal za pár dní vytvoriť a schváliť novelu, ktorá rozvrátila druhý pilier, súčasná vláda si, naopak, dáva mesiace záležať na úprave systému. Minister práce pôvodne počítal s predstavením novely pred vlaňajšími Vianocami. Pracovný návrh vytiahol nakoniec vo februári tohto roka a minulý týždeň posunul na pripomienkovanie jeho mierne modifikovanú podobu.
Garancie majú podľa návrhu padnúť všade okrem konzervatívneho fondu. A do zostavy fondov, ktoré chce premenovať, má pribudnúť nový, indexový. Kým pôvodný plán ešte počítal s tým, že nový fond bude umožňovať investovať viac do akcií, v definitívnom návrhu má ísť o fond kopírujúci vybrané akciové indexy. Ostatné fondy zmenia názvy na dlhopisové (doteraz konzervatívne), zmiešané vyvážené) a akciové (rastové).
Dva fondy
Klienti tiež dostanú možnosť investovať vo dvoch fondoch naraz, no jeden z nich musí byť konzervatívny. Pôvodne sa mali úspory rozdeľovať prakticky od začiatku sporenia, po novom je povinné mať podiel v zaručenom fonde až od 50. roku veku. Minister práce Jozef Mihál (SaS) tak chce napraviť jedno z veľkých rizík pôvodnej podoby druhého piliera, keď sa v určitom veku všetky aktíva automaticky presúvali naraz do menej rizikového fondu. Postupný presun má potlačiť riziko náhlej zmeny fondu v nevhodnej chvíli.
V zákone vidieť čiastočný návrat k pravidlám z čias rozbehu druhého piliera. Vrátiť sa má automatický vstup mladých, aj keď s možnosťou výstupu počas dvoch rokov.
Novela však ponecháva v platnosti poplatok zložený z podielu na aktívach a na výnosoch. Akurát upravuje jeho výšku. A odstraňuje dlhodobo kritizovaný šesťmesačný porovnávací horizont. Ten ostáva len v garantovanom konzervatívnom fonde a má mať dĺžku päť rokov. S účinnosťou sa počíta už od októbra 2011, časť ustanovení vstúpi do platnosti od roku 2012.
Vplyvy odvšadiaľ
Na finálnej podobe návrhu novely vidieť, že mesiace debát priniesli ovocie viacerým stranám. Poplatky za správu sú napríklad nastavené pomerne nízko, na úrovni 0,3 percenta z hodnoty aktív. V prípade indexového fondu, ktorý by mal byť investične pasívny – rozkladanie rizika zabezpečia indexové cenné papiere –, dokonca len 0,2 percenta z aktív ročne. Hoci sú nižšie než v súčasnosti, zákon počíta so zásadným rozdielom – časť transakčných nákladov sa má platiť priamo z prostriedkov fondov, tak ako v bežných podielových fondoch. Pre DSS to znamená pokles vlastných nákladov, keďže náklady znášali samy a prenesenie poplatkov na fondy dlho presadzovali.
So súčasnou podobou však nie sú všetci spokojní. Ako upozorňuje Jozef Paška z najväčšej DSS Allianz, v plánovanom dlhopisovom fonde „sa ruší podiel na výnosoch, no zachováva povinnosť dorovnávať prepad, pričom sa znižuje poplatok za správu“. Sám navrhuje zrušiť podiel na výnosoch aj v ostatných fondoch a zaviesť rozdielne sadzby podľa náročnosti správy jednotlivých fondov.
Opozičné nie
Novelu ešte čaká dlhá cesta parlamentom, pričom opozícia je zásadne proti niektorým z prvkov. Odmieta napríklad automatický vstup mladých do druhého piliera a odstránenie garancií. Ak prejde zákon parlamentom v súčasnej podobe, opoziční poslanci ho pravdepodobne dajú posúdiť Ústavným súdom.
Základný rozpor s ústavou vidia poslanci za Smer-SD v pláne odstrániť garancie, teda vziať sporiteľom práva, ktoré už raz dostali. Právny posudok ministerstva práce hovorí, že by to malo byť ústavne v poriadku, ak klienti dostanú možnosť prestúpiť do garantovaného fondu. Naopak, posudok, ktorý si dala spracovať Allianz, hovorí, že plánovaná novela by mohla byť pre rušenie záruk v rozpore s ústavou. Ako právne čistejší uvádza plán zlúčiť súčasné fondy do jedného a spustiť nové, nezaručené fondy, do ktorých by klienti prestúpili dobrovoľne. To je aj podstatou návrhu opozičných poslancov Jána Počiatka a Petra Kažimíra, ktorí ho plánujú predstaviť v Národnej rade SR. Podľa informácií TRENDU má vláda k dispozícii podobný posudok a môže sa nakoniec k možnosti zlúčenia súčasných fondov prikloniť. Bez ohľadu na názov sú totiž všetky konzervatívne, takže sporiteľom by sa nezasiahlo do žiadnych práv.
Nové ohodnotenie
Súčasťou navrhovaných zmien je aj umožnenie ohodnocovania portfólia metódou amortizovanej hodnoty. Časť DSS presadzovala túto možnosť už dlhšie. Spočíva v tom, že dlhopisy držané až do splatnosti sa neohodnocujú trhovou cenou, ale diskontovanou hodnotou papiera, čo umožňuje napríklad vykazovať stabilný výnos v konzervatívnych fondoch bez vplyvu výkyvov v trhovej cene.
J. Paška však upozorňuje na možné riziká: ak by sa v budúcnosti táto metóda zrušila, opätovné preratúvanie na trhovú hodnotu by mohlo – v kombinácii s garanciami v konzervatívnom fonde – zruinovať DSS.
Na rozdiel od bývalej vlády dostali relevantné strany na pripomienkovanie tri pracovné týždne, teda viac, než požaduje zákon. Za Ficovej vlády sa aj niektoré zásadné úpravy pripomienkovali len krátko, v prípade zmien druhého piliera dokonca vôbec. Do parlamentu sa tak zákon dostane tesne pred prázdninami, jeho schvaľovanie pred navrhovaným októbrovým dátumom účinnosti tak môže byť hektické.
Ilustračné foto na titulke - Flickr.com