V prejave prezidenta Joea Bidena o stave únie sa republikáni v Kongrese pokúsili dištancovať od plánov na skresanie sociálneho zabezpečenia. Neverte tomu, píše Bloomberg. Veľa republikánov je rozhodnutých znížiť sociálne zabezpečenie – aj keď 84 percent republikánov a 86 percent demokratov chce, aby sa tieto dôchodkové dávky zvýšili. Situácia je už dosť kritická pre dôchodcov a starších pracovníkov. Zníženie dávok by tento stav len zhoršilo.
Nenechajte sa pomýliť: Snemovňa reprezentantov chce využiť hlasovanie o limite dlhu na jar tohto roku na zníženie sociálneho zabezpečenia. Minulý týždeň bývalý viceprezident Mike Pence na súkromnom stretnutí povedal, že vláda by mala program čiastočne sprivatizovať – čo zníži dávky pre väčšinu rodín vrátane tých, ktoré sa na ne najviac spoliehajú.
Zdá sa, že republikáni akosi pozabudli na ponaučenie z roku 2005, keď novozvolený prezident George W. Bush navrhol privatizáciu sociálneho zabezpečenia, len aby sa tejto myšlienky vzdal po tom, čo sa jeho rating zakaždým prepadol, konštatuje Bloomberg.
Nádeje sa nikdy nenaplnili
Zdá sa, že zabudli aj na lekcie z roku 1983, keď prezident Ronald Reagan a Demokratický kongres zvýšili vek odchodu do dôchodku na 67 rokov a zvýšili dane, aby podporili program. Táto dohoda bola založená na jasných nádejach, že dôchodky a plán 401(k) (zamestnávateľom sponzorovaný osobný dôchodkový účet s definovanými príspevkami) sa rozšíria, aby sa zbavili nedostatku, a že starší pracovníci nájdu ústretové trhy práce. Tieto nádeje sa nikdy nenaplnili.
Teraz sa miera chudoby medzi staršími Američanmi zvyšuje práve vtedy, keď desiatky miliónov „Baby boomerov" (generácia po 2. sv. vojne, pozn. red.) dosahujú vek 60. a 70. rokov. Američania vo veku 55 až 64 rokov teraz pracujú podstatne viac hodín týždenne ako ich rovesníci v iných bohatých krajinách. Napriek tomu začiatkom tohto mesiaca novovymenovaný predseda rozpočtového výboru Snemovne reprezentantov Jodey Arrington (republikán z Texasu) povedal, že novú komisiu sociálneho zabezpečenia považuje za zopakovanie dohody z roku 1983.
Bloomberg očakáva, že republikáni zo Snemovne reprezentantov sa chopia plánu, ktorý nedávno navrhol Výbor pre zodpovedný federálny rozpočet, pravicovo orientovaný washingtonský think-tank. CRFB by chcela zvýšiť dôchodkový vek sociálneho zabezpečenia na 70 rokov, čo v skutočnosti funguje ako zníženie dávok o približne 13 až 15 percent pre ľudí, ktorí sú nútení odísť z práce a ísť do dôchodku pred dosiahnutím veku 70 rokov.
V súčasnosti si menej ako päť percent žiadateľov nárokuje na sociálne zabezpečenie vo veku 70 rokov – aj keď peniaze nechávajú na stole tým, že ich žiadajú skôr. Asi 49 percent mužov a 52 percent žien sa obáva veľkého zníženia mesačných dávok sociálneho zabezpečenia pred normálnym dôchodkovým vekom (67 rokov pre tých, ktorí sa narodili v roku 1960 alebo neskôr).
Aj keď chcú pokračovať v práci, väčšina starších mužov a žien odchádza do dôchodku skôr, ako by chceli; sú prepustení, čelia fyzickým alebo psychickým ťažkostiam pri práci; alebo sa potrebujú postarať o chorého manželského partnera. Zvyšovanie veku odchodu do dôchodku túto realitu ignoruje.
Nemôžu si dovoliť nepracovať
Mnoho ľudí, ktorí pracujú po sedemdesiatke alebo dokonca osemdesiatke to robí preto, lebo majú pocit, že si nemôžu dovoliť prestať. Očakávajú republikáni ďalšie škrty v prospech ľudí, ako je 82-ročný Warren Marion, pokladník z Walmartu, ktorý konečne plánoval odísť do dôchodku po tom, čo mu virálne video TikTok a kampaň GoFundMe vyniesli viac ako 100-tisíc dolárov? TikTokker Rory McCarty zverejnil video so slovami: „Bol som ohromený, keď som videl, ako tento malý starší muž stále zarezáva. Práca na 8- až 9-hodinové zmeny.” W. Marion povedal, že peniaze plánuje použiť na splatenie dlhov vrátane svojho domu. R. McCarty skopíroval tento nápad z kampane na získavanie finančných prostriedkov, ktorá pomohla inému osemdesiatnikovi pracovníkovi Walmartu odísť do dôchodku.
Republikáni aj demokrati by sa mali hanbiť, že americké dôchodkové zabezpečenie sa zmenilo na náhodné skutky láskavosti a dôchodky GoFundMe.
Zníženie dávok v roku 1983 bola chyba. Väčšina ľudí, ktorí sa blížia k dôchodku, nemá na dôchodkovom účte nič alebo takmer nič. A prevažná väčšina ľudí nad 62 rokov (79 percent) – ktorí práve začali svoju kariéru v roku 1983 – nemá odkiaľkoľvek dostatok potenciálnych zdrojov príjmu na udržanie svojej životnej úrovne pred odchodom do dôchodku.
Viac ako polovica starších Američanov získava väčšinu svojich príjmov zo sociálneho zabezpečenia. Aj keď priemerný šek je len 1 676 dolárov, program je stále hlavnou silou, ktorá znižuje nerovnosť bohatstva počas dôchodku.
Zníženie dávok sociálneho zabezpečenia nie je nápad, na ktorý prišiel čas. Je to myšlienka, ktorej čas prišiel a odišiel.