Aktualizované 17.4.2012 v treťom a štvrtom odseku
Španielsky energetický gigant Repsol postaví Argentínu pred medzinárodnú arbitráž. Reaguje tak na pondelkové oznámenie, podľa ktorého sa argentínska vláda chystá znárodniť najväčšiu argentínsku ropnú spoločnosť YPF. V nej má Repsol rozhodujúci vplyv. Vláda v Madride podľa agentúry Reuters medzitým odvolala na konzultácie svojho veľvyslanca v Buenos Aires.
Šéf Repsolu Antonio Brufau na tlačovej konferencii povedal, že Argentína bude musieť jeho firme za zmarenú investíciu bezodkladne priznať zodpovedajúcu kompenzáciu. Kroky argentínskej vlády podľa neho naznačujú, že Argentína chce dostať YPF pod kontrolu, ale nehodlá predložiť ponuku na prevzatie. Snahu kúpiť YPF má pritom podľa neho niekoľko záujemcov.
Do sporu medzi Argentínou a Španielskom sa vzápätí vložila Európska komisia. Jej predseda José Manuel Barroso očakáva, že Argentína bude pri zámere zoštátniť YPF ctiť medzinárodné obchodné zmluvy. Argentínu pred porušovaním medzinárodného práva už v pondelok varovali niektorí jej kľúčoví obchodní partneri.
„My zdôrazňujeme nevyhnutnosť vzájomne dohodnutých riešení, ktoré nepoškodia podnikateľské prostredie,“ povedal J. Barroso novinárom v Bruseli. „Tým včerajším oznámením som vážne znepokojený. Očakávame, že argentínske úrady dodržia svoje medzinárodné záväzky, predovšetkým tie, ktoré plynú z bilaterálnej dohody o ochrane investícií v Španielsku," dodal J. Barroso.
Akcie prudko padli
Argentína o zámere znárodniť majetok Repsolu informovala v pondelok popoludní, keď sa už na burze v Madride neobchodovalo. Akcie Repsolu mohli na správu zareagovať až dnes. Hneď v úvode obchodovania spadli o viac ako osem percent a dostali sa tak pod 16 eur.
„Domnievame sa, že nejasnosti okolo znárodnenia YPF budú na kurz akcií v krátkodobom horizonte veľmi tlačiť. Keď bude možné tú situáciu kvantifikovať a nejako vyhodnotiť, možno to bude príležitosť (na nákup),“ povedal k výhľadu akcií Repsolu analytický tím banky Macquarie Equities.
Znárodnenie YPF je zámerom prezidentky Cristiny Fernándezovej, podľa ktorej je kontrola nad energetickými zdrojmi vo verejnom záujme. Návrh, ktorým by sa do rúk štátu dostalo aspoň 51 percent akcií YPF, chce prezidentka v najbližšej dobe odoslať do Senátu. Ten ovládajú jej ľudia a predpokladá sa, že návrh hladko prejde.
Privatizáciu si rozmysleli
Spoločnosť YPF bola pôvodne vo vlastníctve štátu, Argentína ju ale sprivatizovala. Terajšia snaha o jej ovládnutie je pokusom o opätovné zoštátnenie YPF. Fernándezová v pondelok neoznámila, za akých podmienok chce YPF znárodniť a akú cenu Španielom za ich podiel ponúkne. Analytici ale už v pondelok začali hromadne znižovať cieľovú cenu akcií Repsolu, pretože problémy asi v najbližšej dobe negatívne ovplyvnia výšku zisku firmy.
Prudko nadol sa vydal aj kurz akcií YPF, ktoré sa okrem burzy v Buenos Aires obchodujú aj na burze v New Yorku. Tam hneď v pondelok spadli asi o 20 percent. Spoločnosť YPF sa na odhadovaných zásobách ropy, ktorými disponuje skupina Repsol, podieľa asi z dvoch pätín. Jej podiel na prevádzkovom zisku skupiny sa pohybuje okolo štvrtiny.
Ilustračné foto na titulke - SITA / AP