Španielsky energetický gigant Repsol pozastavuje plánované projekty zeleného vodíka v Španielsku. Zdôvodňuje to nepriaznivou reguláciou, hlavne neistotou vzhľadom na trvanie dane z neočakávaných ziskov. Rozhodnutie by mohlo mať vplyv na takzvanú zelenú agendu španielskej vlády, ktorá načrtáva postup transformácie energetiky od fosílnych palív k čistejším zdrojom.
Projekty majú kapacitu elektrolýzy 350 megawattov. Spoločnosť už skôr varovala, že neistota v súvislosti s pravidlami regulácie by mohla ovplyvniť jej investície do tohto relatívne nového odvetvia. Repsol spomína napríklad možnosť, že vláda by mohla daň z neočakávaných ziskov pre energetické firmy a banky prepracovať a urobiť ju trvalou.
Vzhľadom na to, že Španielsko chce mať do konca tohto desaťročia kapacitu na produkciu 12 gigawattov zeleného vodíka, môže mať krok Repsolu v Španielsku širšie následky. Pozastavený je projekt s výkonom sto megawattov v Cartagene s plánovanou investíciou viac ako dvesto miliónov eur. Neuskutočnia sa ani projekty v Tarragone a Baskicku s kapacitou 150 megawattov a sto megawattov. Ďalší elektrolyzér spoločnosti Repsol bude postavený v Portugalsku, uviedol hovorca podniku.
Ropné a plynárenské firmy ako Repsol a Cepsa patria k najhlasnejším kritikom dane z neočakávaných ziskov, ktorú zaviedla španielska vláda. Daň vyvolala kritiku aj od firiem ako elektrárenská spoločnosť Endesa. Lobistická skupina zastupujúca hlavné ropné spoločnosti v Španielsku minulý rok varovala, že predĺženie dane z neočakávaných ziskov by mohlo ohroziť investície vo výške 16,5 miliardy eur spojené s transformáciou energetiky.
Zelený vodík, teda vodík vyrábaný pomocou elektriny z obnoviteľných zdrojov, sa považuje za kľúč k dekarbonizácii európskej ekonomiky. Vzhľadom na jeho cenu však projekty zeleného vodíka všeobecne nie sú konkurencieschopné bez dotácií.