Grécki činitelia sú teraz na turné po kľúčových európskych krajinách, kde hľadajú podporu pre svoj plán zmiernenie dlhovej záťaže z úverov, na ktoré sa Grécku zložili krajiny eurozóny, aby zachránili krajinu pred bankrotom a odchodom z eurozóny.

„Pevne verím, že existujú podmienky pre to, aby Grécko a európske inštitúcie našli vzájomnú zhodu,“ povedal Renzi. Podľa agentúry Reuters ale tiež podotkol, že „všetky krajiny eura musia uskutočňovať svoje reformy“.

„Chceme podať Grécku ruku, to ale neznamená, že budeme vždy tvrdiť, že má pravdu,“ uviedol Renzi. Dodal, že o podrobnostiach gréckeho plánu na zníženie dlhovej záťaže s Tsiprasom nedebatoval. Taliansko si ale podľa neho tieto návrhy vypočuje, až ich Atény predložia európskym inštitúciám.

Na návšteve Ríma bol dnes s Tsiprasom aj jeho minister financií Janis Varufakis, ktorý sa stretol s talianskym ministrom hospodárstva Pierom Carlom Padoanom. Taliansky minister po stretnutí zdôraznil, že Grécko dostane svoj dlh na zvládnuteľnú úroveň len tak, že s pomocou štrukturálnych reforiem dosiahne silný ekonomický rast. „Dôraz na rast je rozhodujúci pre zabezpečenie udržateľnosti gréckeho dlhu,“ povedal.

Renzi: Grécko a Únia by sa mohli dohodnúť

Alexis Tsipras Zdroj: SITA/AP

Varufakis uviedol, že jeho schôdzka s Padoanom bola „užitočná a konštruktívna“ a že sa zaoberala „všetkými parametrami dôležitými pre finančnú stabilitu v eurozóne“. Dodal, že v stredu sa stretne s predstaviteľmi Európskej centrálnej banky a vo štvrtok pôjde do Berlína na stretnutie so svojím nemeckým náprotivkom Wolfgangom Schäublom.

Varufakis v pondelok ustúpil od pôvodnej požiadavky svojej vlády na odpis časti gréckeho dlhu u krajín eurozóny a navrhol zmierniť dlhovú záťaž Grécka výmenou súčasného dlhu za dlhopisy viazané na ekonomický rast. Jeho návrh v utorok výrazne posilnil grécke akcie a dlhopisy, čo sa priaznivo odrazilo aj na burzách v západnej Európe a v USA. U činiteľov eurozóny v Bruseli sa však návrh stretol so skeptickými reakciami, uviedla agentúra Reuters.

Grécko navrhuje, aby sa dlh vymenil za dva typy nových cenných papierov. Jeden typ sa bude indexovať na základe nominálneho hospodárskeho rastu a druhým typom budú takzvané trvalé cenné papiere. Tie nahradia grécke cenné papiere, ktoré má v držbe Európska centrálna banka.

Grécko by podľa agentúry AP malo uzavrieť dohodu s medzinárodnými veriteľmi najneskôr do konca júna. Inak nebude mať peniaze na to, aby vyrovnalo júlové a augustové splátky dlhopisov v hodnote okolo sedem miliárd eur.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová zatiaľ nové návrhy Grécka komentovať odmietla. Uviedla len, že nová grécka vláda funguje ešte len pár dní a že jej pozícia zrejme ešte nie je ustálená.

Vláda radikálne ľavicovej strany premiéra Alexisa Tsiprasa po svojom nástupe minulý týždeň vydesila veriteľov a investorov trvaním na predvolebnom sľube odpísať časť dlhu a odstúpiť od dohôd s medzinárodnými veriteľmi, ktorých peniaze držia Grécko nad vodou. Nová vláda okamžite zrušila niektoré úsporné opatrenia a zastavila plány privatizácie a ďalších dohodnutých reforiem.