Na Slovensku postupne ubúdajú stredne kvalifikovaní zamestnanci - remeselníci, zvárači či operátori a montéri strojov. Môže za to automatizácia a ich nahradzovanie robotmi. Naopak, stále žiadanejší sú vysoko kvalifikovaní technickí a odborní pracovníci. Poukázali na to odborníci zo Stredoeurópskeho inštitútu pre výskum práce (CELSI) a Európskeho orgánu práce (ELA).

"Slovensko je krajina, ktorá je najviac ohrozená digitalizáciou, automatizáciou. Jedným z dôvodov je vysoký podiel stredne kvalifikovaných zamestnancov oproti ekonomike, ako je Nemecko, a dôvodom je práve veľká produkčná báza Slovenska. No aj tá postupne klesá," uviedla výskumníčka z CELSI Monika Martišková.

Doplnila, že digitalizácia a automatizácia na Slovensku sa zatiaľ neprejavili v poklese či náraste zamestnanosti. Zmeniť trh práce môžu podľa nej dekarbonizačné procesy, ktoré ale nemusia nutne ohroziť pracovné miesta určené stredne kvalifikovaným pracovníkom.

Inštitút zamestnanosti spresnil, že veľkým problémom Slovenska sú aj regionálne rozdiely. Najviac nezamestnaných je na východe krajiny, zatiaľ čo na západe ich počet klesá. Do zahraničia pritom odišlo pred pandémiou pracovať asi 300-tisíc ľudí, čo je 15 percent pracovnej sily, ktorá na Slovensku teraz chýba.

Vedúca Odboru riadenia a koordinácie z ELA Slavka Eley dodala, že na domácom aj spoločnom pracovnom trhu je nedostatok zamestnancov a sú žiadaní. Preto na starý kontinent prichádzajú cudzinci. V Európe ich pracuje okolo 17 miliónov a stále pribúdajú.

Ďalšie dôležité správy

Neprehliadnite

Kvalitných ľudí je na trhu nedostatok. Kľúčom k úspechu môžu byť inžinieri na kľúč