Polovica veľkých amerických bánk nemá dostatočnú kontrolu nad širokým spektrom potenciálnych rizík od kybernetických útokov po chyby zamestnancov. Vyplýva to z oficiálne nezverejnených zistení Úradu kontrolóra meny (OCC), ktoré agentúre Bloomberg poskytli dôveryhodné zdroje. Celkovo až 11 z 22 veľkých bánk má „nedostatočné“ alebo „slabé“ riadenie tzv. operačných rizík.

Približne jedna tretina bánk dosiahla hodnotenie tri alebo horšie na päťbodovej škále. Potvrdzuje to obavy amerického regulátora z úrovne rizík v najväčších bankách po sérii zlyhaní v minulom roku.

Operačné riziko je jednou z kategórií, ktorými regulátori hodnotia celkové riziko v bankách. Individuálne hodnotenia bánk sú prísne strážené. Regulátori občas využívajú súhrnné údaje o hodnoteniach bánk na zvýraznenie oblastí záujmu pri diskusiách s inými úradmi a priemyslom.

OCC nekomentoval nepublikované zistenia. Úradujúci hlavný kontrolór Michael Hsu uviedol, že „konzistentne diskutujú o potrebe bánk chrániť sa a aktívne riadiť riziká s cieľom budovať a udržiavať dôveru vo federálny bankový systém“.

Operačné riziko pokrýva rôzne potenciálne hrozby pre banky, ktoré presahujú zlé úvery alebo trhové výkyvy spôsobujúce straty. Môže zahŕňať čokoľvek od chýb zamestnancov a právnych problémov po prírodné katastrofy a technologické poruchy. Banky musia regulátorom ukázať plány na riadenie takýchto rizík a musia držať kapitál proti týmto hrozbám, čo je požiadavka, o ktorej sa dlho diskutuje, pretože sú ťažšie merateľné ako kreditné alebo trhové riziká.

Prísne hodnotenia sú súčasťou rozsiahlej kontroly po zlyhaniach bánk v minulom roku, po ktorých regulátori sľúbili robiť viac na identifikáciu a riešenie problémov. Portfólio bánk, ktoré má OCC pod dohľadom, zahŕňa regionálne banky s aspoň 50 miliardami dolárov aktív až po megabanky s biliónmi dolárov.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia.
Neprehliadnite

Top firmy krachujú rýchlejšie než v časoch pandémie. Môžu za to vysoké sadzby