V registri transparentnosti, kde sa majú evidovať tí, ktorí lobujú v Európskej komisii, Európskom parlamente či Rade EÚ, chýbajú niektoré informácie, lobing v európskej politike tak stále nie je dostatočne transparentný. Vyplýva to z novej správy, ktorú zverejnil Európsky dvor audítorov (EDA).
Register transparentnosti je spoločný pre zákonodarný zbor, pre EK, ktorá dohliada na dodržiavanie pravidiel únie a pripravuje návrhy nových predpisov, ako aj pre Radu EÚ, ktorá združuje zástupcov vlád členských štátov terajšej dvadsaťsedmičky. „Má užitočné funkcie a informuje občanov o možnom vplyve lobistov. Má ale tiež slabé miesta a chýbajú v ňom niektoré informácie, v dôsledku čoho sú lobistické činnosti v troch najväčších orgánoch EÚ menej transparentné,“ uviedol dvor audítorov. Lobisti sa podľa neho navyše môžu zápisu do registra úplne vyhnúť pri celom rade kontaktov.
Neškodný strašiak?
Lobing je zásadný demokratický nástroj, ktorý organizáciám, rôznym záujmovým skupinám i jednotlivcom umožňuje podieľať sa na tvorbe politík a rozhodovaní. Ako poznamenal EDA, bez pravidiel týkajúcich sa transparentnosti však môže viesť k neprimeranému ovplyvňovaniu, nekalej hospodárskej súťaži, a dokonca ku korupcii. „Register transparentnosti EÚ je potrebné posilniť, aby sa z neho nestal len neškodný strašiak,“ uviedol člen EDA Jorg Kristijan Petrovič.
V roku 2021 sa EK, EP a Rada EÚ dohodli, že niektoré lobistické činnosti môžu vykonávať len lobisti zapísaní práve v registri transparentnosti. Jednotlivé inštitúcie EÚ však k zápisu do registra nepristupujú jednotne, zistil EDA. Napríklad mimovládna organizácia zapojená do kauzy Katargate v registri podľa neho zapísaná nebola, hoci v júni 2022 spoluorganizovala konferenciu v Európskom parlamente. A hoci inštitúcie EÚ môžu prijať donucovacie opatrenia zamerané na to, aby lobisti požiadavky na registráciu a oznamovanie informácií dodržiavali, tieto opatrenia nie sú dostatočné, dodal dvor.
Kauza Katargate
Kauza, označovaná ako Katargate, je najväčším škandálom v politike EÚ za posledné desaťročia. Odvíja sa od podozrenia, že Katar a Maroko podplácali politikov, asistentov poslancov a mimovládne organizácie, aby uplatňovali svoj vplyv v prospech týchto krajín. V rámci vyšetrovania zadržali v roku 2022 aj vtedajšiu podpredsedníčku Európskeho parlamentu Evu Kailiovú.
Audítori vo svojej správe kritizujú skutočnosť, že lobisti musia byť zapísaní do registra len vtedy, ak majú rokovať s pracovníkmi v najvyšších funkciách a musia informovať len o vopred plánovaných stretnutiach. Na náhodné stretnutia, neplánované telefonáty a e-mailovú komunikáciu sa informačná povinnosť nevzťahuje. Rovnako, keď sa chce lobista stretnúť so zamestnancom na úrovni nižšej ako generálny riaditeľ, čo je väčšina zamestnancov, do registra transparentnosti sa zapisovať nemusí.
Počet lobistov zapísaných v registri transparentnosti EÚ sa od jeho zriadenia výrazne zvýšil, a to z 5 500 v roku 2012 približne na 12 500 v roku 2024.