Rozdiely medzi slovenskými regiónmi sa napriek cieľom EÚ nepodarilo od začiatku členstva SR v bloku dorovnať. Jednou z hlavných príčin je centralizácia moci a nedôvera štátu voči samosprávam. Rozhodnutia sa prijímajú na najvyššej úrovni a kompetencie regiónov sú značne obmedzené.
„Naďalej prevláda snaha riešiť všetky problémy z centra. Nevyhnutným krokom je vrátiť sa k reforme verejnej správy, posilniť kompetencie samospráv a posilniť v regiónoch centrá rastu,“ povedala výkonná viceprezidentka Únie miest Slovenska (ÚMS) Jana Červenáková.
Reformu určenia prioritných okresov, ktorú predstavilo Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie, nepovažuje za reálne riešenie problému rozvoja regiónov. Legislatíva má nahradiť doterajší zákon o podpore najmenej rozvinutých okresov, pričom podľa ÚMS dôjde len k premenovaniu okresov a zmene názvu legislatívy, čo nerieši skutočný problém.
Nízke sú takisto objemy rozvojového kapitálu pre jednotlivé okresy. Na úrovni štátu chýba kontinuita v rámci ministerstiev a taktiež koordinácia medzi rezortami, čo ďalej znemožňuje znižovanie regionálnych rozdielov.
Využívanie eurofondov negatívne vníma aj riaditeľ iniciatívy Regionálny rozvoj teraz! Anton Marcinčin, ktorý poukazuje najmä na chýbajúcu infraštruktúru a odpadové hospodárstvo. „Rozpadávajú sa nám mosty, cesty, verejné budovy, nemocnice,“ povedal.