V severonemeckom Lubmine na pobreží Baltského mora začne v priebehu niekoľkých dní, možno už vo štvrtok, fungovať prvý plávajúci terminál na skvapalnený zemný plyn (LNG) v Nemecku. Spoločnosť Deutsche ReGas, ktorá bude zariadenie prevádzkovať, dnes oznámila, že teraz čaká na zostávajúce povolenie.

Plávajúci terminál zatiaľ kotví na Rujane, kde podstúpil posledné technické úpravy. Vďaka existujúcej infraštruktúre by mohol poslúžiť aj na zásobovanie Českej republiky. Či sa tak stane však bude závisieť od dodávateľov a trhu, o využití plynu totiž Deutsche ReGas nerozhoduje.

Kam plyn pôjde, neinformujú

„Deutsche ReGas nebude v žiadny okamih vlastníkom LNG, ani zemného plynu. Zemný plyn zostáva v majetku dodávateľov LNG, ktorí si splyňovacie kapacity nášho terminálu dlhodobo prenajali, prípadne si ho krátkodobo prenajmú. Potom bude (plyn) predaný na trhu,“ uviedla spoločnosť na prevádzku svojho zariadenia v Lubmine v Meklenbursku-Prednom Pomoransku. „Preto nemôžeme oznámiť žiadne informácie o tom, kam bude zemný plyn dopravený a kto ho spotrebuje,“ dodala.

Spoločnosť Deutsche ReGas vznikla tento rok v apríli v nadväznosti na starší vodíkový projekt v Lubmine z roku 2016, ktorý bol vlani na jeseň upravený ešte pre LNG. Terminál na skvapalnený zemný plyn, ktorý bude ReGas prevádzkovať, je čisto komerčný projekt a nesúvisí s piatimi ďalšími plávajúcimi terminálmi, ktoré si prenajala nemecká vláda.

Pripravujú ho na prevádzkovanie

ReGas si plávajúci terminál Neptune prenajal v spoločnosti TotalEnergies. Zariadenie je od 23. novembra v prístave Mukran na Rujáne. „Všetky potrebné komponenty na skoré technické dokončenie terminálu na LNG sú tak už v regióne,“ uviedla spoločnosť.

Technici na Rujane teraz pripravujú plávajúci terminál na to, aby mohol byť v Lubmine prevádzkovaný. To sa týka okrem iného pridania adaptéra na prepojovacie potrubie v Lubmine a prispôsobenia ponoru, ktorý v čase príchodu na Rujáne predstavoval 9,6 metra. Kvôli podmienkam v Lubmine bude ale ponor na transport upravený zhruba na 5,2 metra, v prístave potom bude mať 5,5 metra.

ReGas plánoval, že terminál v Lubmine bude k 1. decembru technicky hotový a prevádzkyschopný. Či sa tak skutočne stane, to bude závisieť od úradného súhlasu. „Uvedenie do prevádzky môže samozrejme nasledovať až vtedy, keď budú všetky potrebné povolenia. Za schvaľovacie konanie sú zodpovedné príslušné úrady,“ uviedla spoločnosť. Dodala, že o podrobnostiach schvaľovacieho procesu bude následne informovať.

Neptune má mať ročnú kapacitu asi 5,2 miliardy metrov kubických plynu, čo podľa ReGasu postačí na ročné zásobovanie asi dvoch miliónov domácností. V budúcom roku by ale spoločnosť chcela pripojiť ďalšiu plávajúcu jednotku s ročnou kapacitou sedem miliárd kubíkov.

Vhodný zásobovací uzol

Lubmin je vďaka existujúcej infraštruktúre vhodným zásobovacím uzlom nielen pre východné Nemecko, ale aj pre Česko, na čo opakovane upozorňovala premiérka Meklenbursko-Predného Pomoranska Manuela Schwesigová. K Lubminu, kde ústi teraz nefunkčný nemecko-ruský plynovod Nord Stream, je Česká republika napojená cez plynovody OPAL a Gazela.

Nemecká spoločnosť na prevádzku plynovodnej siete Gascade minulý týždeň v piatok oznámila, že prístavisko pre plávajúci terminál Neptune je plne pripojené k plynovodom OPAL a NEL. Zatiaľ čo OPAL vedie plyn do Saska, NEL spája Lubmin s Dolným Saskom a tamojším hlavným nemeckým zásobníkom v Rehdene.

Nemecko už v polovici novembra dokončilo prvé prístavisko pre plávajúci terminál na skvapalnený plyn, a to v dolnosaskom Wilhelmshavene. V decembri je tam očakávaný plávajúci terminál Höegh Esperanza, ktorý si prenajala nemecká vláda. Ďalšie plávajúce terminály s vládnou účasťou budú tiež v dolnosaskom Stade, v Brunsbütteli v Šlezvicku-Holštajnsku, v Lubmine a jeden ešte vo Wilhelmshavene.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračný obrázok
Neprehliadnite

Do prístavu v Nemecku dorazil prvý plávajúci terminál na LNG