František vo svojej reči varoval pred „osobami, ktoré sú starostlivo vyberané, aby pomohli pri presadení reforiem, no nepochopia veľkú zodpovednosť a nechajú sa skorumpovať vlastnou ctižiadosťou a túžbou po sláve“.

František: Nevedia povedať mea culpa

„Keď sú tieto osoby vľúdne odstránené z funkcie, vyhlásia sa za mučeníkov systému, sťažujú sa na zle informovaného pápeža a staré gardy. Namiesto toho, aby povedali mea culpa (moja vina),“ dodala hlava rímskokatolíckej cirkvi.

„Reformovať Rím je ako čistiť egyptskú sfingu kefkou na zuby,“ uviedol ďalej pápež. „Je na to potrebná trpezlivosť, oddanosť a opatrnosť,“ dodal.

František uznal, že medzi jeho podriadenými je mnoho kompetentných a lojálnych ľudí. Ľudia, ktorí pracujú pre Svätú stolicu, sa ale podľa neho musia úplne riadiť vôľou pápeža a svojich predstavených.

Terorizmus klebiet a duchovný Alzheimer

Pápež kritizoval neochotu niektorých duchovných podieľať sa na reformách už v minulom príhovore k Rímskej kúrii, ktorá je správnym orgánom katolíckej cirkvi.

Upozornil vtedy na to, že jeho reformné snahy nemajú byť povrchnými kozmetickými úpravami, ale hlbokými zmenami v mentalite cirkevných hodnostárov.

Asi najtvrdší bol podľa agentúry AP pápež František ku svojim podriadeným v roku 2014. Odsúdil vtedy pätnásť „duchovných chorôb“, ktorými podľa neho vatikánski byrokrati trpia.

Varoval ich vtedy napríklad pred „terorizmom klebiet“, „duchovnou Alzheimerovou chorobou“, domýšľavosťou a mocichtivosťou.