Elektronický odpad, ako sú staré notebooky, telefóny a inteligentné zariadenia, je rýchlo rastúcou komoditou. Nemecká recyklačná spoločnosť Aurubis, jedna z najväčších na svete, vie o tom svoje. Vedúci manažmentu dodávateľského reťazca v jej závode v Lünene Tobias Kuhm hovorí, že ide o „výzvu“ zistiť, koľko zlata, striebra a paládia môžu vyradené suroviny obsahovať.

Na rozdiel od medi, ktorá tvorí väčšinu z milióna ton materiálu spracovaného spoločnosťou Aurubis ročne, hodnotu elektronického šrotu nemožno vizuálne odhadnúť a vyžaduje si zdĺhavé odoberanie vzoriek v laboratóriu. Informuje o tom Financial Times.

V septembri spoločnosť Aurubis zaznamenala nedostatok kovov vo svojich zásobách vo výške 185 miliónov eur, v decembri toto číslo revidovala na 169 miliónov eur. Od júna má polícia v rukách prípad chýbajúceho tovaru v hodnote viac ako 20 miliónov eur. Podozrenia z krádeží vyvolali otrasy v globálnom kovopriemysle. V škandáloch sa zmietajú aj svetový obchodník s komoditami Trafigura a prevádzkovateľ skladov Access World.

V Aurubise vládne napätá atmosféra. Napriek policajnému vyšetrovaniu musí firma pokračovať v prevádzke ako predtým, bez toho, aby interne alebo externe prezradila, kto sú podozriví zamestnanci alebo dodávatelia. „Je ako zlý sen,“ povedal nemenovaný zamestnanec, ktorý má prehľad o rokovaniach na úrovni vedenia spoločnosti. Dodal, že podozrenie zo zapojenia členov skupín organizovaného zločinu do prípadu sťažuje, aby ľudia, ktorí vedia, čo sa stalo, prehovorili.

Spoločnosť vykázala v decembri 34-percentný pokles zisku pred zdanením na 349 miliónov eur, pričom hodnota jej akcií klesla od februára minulého roka o 35 percent.

Podľa programu Sustainable Cycles, ktorý je súčasťou Inštitútu OSN pre vzdelávanie a výskum (UNITAR), sa očakáva nárast množstva odpadu s vysokým podielom drahých kovov. Podľa údajov OSN zverejnených v roku 2020 sa menej ako pätina z 53 miliónov ton elektroniky, ktorú ľudia na celom svete ročne vyhodia, dostane k recyklačným spoločnostiam. Tento objem zodpovedá hmotnosti 440 priemerne veľkých výletných lodí.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke Zariadenie na energetické využitie odpadu (ZEVO) počas tlačovej konferencie k pripojeniu Zariadenia na energetické využitie odpadu (ZEVO) do sústavy centrálneho zásobovania teplom Bratislavy, 3. mája 2023 v Bratislave. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Slovensko skládkuje priveľa odpadu. Riešením je jeho energetické využitie, tvrdí AmCham