Tretia najvýznamnejšia ekonomika sveta Japonsko už tretí štvrťrok po sebe klesá. Hrubý domáci produkt (HDP) krajiny vychádzajúceho slnka sa podľa údajov vlády v Tokiu porúčal nadol aj v druhom kvartáli na anualizovanej báze o 1,3 percenta a oproti poslednému kvartálu o 0,3 percenta. Pokles bol ale o bezmála polovicu nižší ako čakali analytici oslovení agentúrou Bloomberg (2,5 percenta).

Japonsko sa stále spamätáva z ničivého marcového zemetrasenia, ktoré spolu s cunami spôsobilo obrovské materiálne škody. Predbežné odhady hovoria o bezmála 300 miliardách dolárov, čo zaradí katastrofu vo svete medzi najnákladnejšie v histórii.

Podobne ako v ďalších najvyspelejších ekonomikách aj v Japonsku klesá spotreba domácností, aktuálne o 0,1 percenta. Generuje pritom viac ako tri pätiny výkonu ekonomiky. Kapitálové investície firiem naopak zosilneli o 0,2 percenta. Čistý export krajiny sa porúčal nadol o 0,8 percenta, teda najviac od prvého štvrťroka 2009.

Vývoz z krajiny je stále pre následky zemetrasenia limitovaný a import naopak stúpa. Exportu v súčasnosti nepomáha ani extrémne silný japonský jen, ktorý by bol bez intervenčných zásahov centrálnej banky už na historických maximách. Japonská mena stihla za posledné tri mesiace zosilnieť voči doláru o päť percent.

Japonská vláda verí, že aj napriek zlému štartu sa výkon Japonska dostane za celý rok 2011 do 0,5-percentného plusu, na začiatku roka ale počítala s rastom 1,5 percenta. Aj analytici predpovedajú, že japonské hospodárstvo sa vráti v treťom štvrťroku k rastu. Hrozbou je však nová obava z návratu hospodárskej krízy vo vyspelých ekonomikách v dôsledku dlhovej krízy západných vlád. Japonsko patrí medzi najzadlženejšie krajiny sveta.

Na správy o výsledku HDP reagovala pozitívne japonská burza. Index Nikkei 225 zosilnel o viac ako jedno percento na 9 086 bodov. Od začiatku roka index stráca viac ako jedenásť percent.

Ilustračné foto na titulke - TASR / AP