Víťazi

Recep Tayyip Erdogan

JB 1 Ankara - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan prichádza na stretnutie s tuniským prezidentom Abdalom Madžídom Tabbúnom v Ankare 16. mája 2022. Turecká vláda nebude súhlasiť s členstvom Švédska a Fínska v Severoatlantickej aliancii, povedal v pondelok turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. TASR informáciu prevzala z agentúry AFP.
Zdroj: TASR

Keď Rusko napadlo Ukrajinu, tureckému prezidentovi Recepovi Tayyipovi Erdoganovi sa podarilo zmeniť svoju krajinu na kľúčovú geopolitickú križovatku. Aj napriek krehkej ekonomike a vysokej inflácii si Erdogan na svetovej scéne dokázal získať vplyv, keďže zvláda kráčať po veľmi tenkom ľade. Darí sa mu totiž Turecko viesť ako krajinu patriacu do NATO, no zároveň sa pravidelne zúčastňuje stretnutí s ruským prezidentom.

Keď Rusko blokovalo vývoz ukrajinského obilia cez Čierne more, Erdogan sa pasoval do role mediátora, aby situáciu vyriešil. Turecko okrem toho ťaží aj z prudkého nárastu obchodných tokov z a do Ruska, keďže Ankara voči Moskve neuplatňuje sankčný režim Západu.

Chile a Austrália

Krajiny bohaté na suroviny, akými sú Chile a Austrália, dostali v roku 2022 vstupenku do „klubu obľúbených krajín“.

Svet sa snaží znížiť svoj vplyv na klímu, čo Brusel vedie k tomu, aby si zaistil dostatok materiálu potrebného k výrobe tovaru rôzneho druhu od batérií do elektrických áut po solárne panely.  Portál pripomína, že vzťahy EÚ s Čínou už nie sú také vrúcne, a tak chce blok nakupovať viac surovín od priateľskejších krajín.

Ekonomiky Chile a Austrálie sú v porovnaní s jednotným trhom EÚ menšie, no vďaka svojmu bohatstvu na kľúčové kovy a minerály, akými sú lítium, kobalt či meď, si v súčasnosti na poli obchodu značne polepšili.

Taiwan

Predsedníčka Snemovne reprezentantov Spojených štátov Nancy Pelosiová v auguste aj napriek vyhrážkam Číny navštívila Taiwan. Peking reagoval obmedzením obchodu s týmto ostrovným štátom, ktorý je domovom popredného svetového výrobcu moderných čipov – spoločnosti TSMC.

Tá si pre svoju medzinárodnú expanziu pôvodne vybrala Japonsko a Spojené štáty, no keďže tu neuspela, tak zvažuje, že si továreň otvorí v Európe.

Sabine Weyandová

Ruská vojna na Ukrajine núti Brusel diverzifikovať svoje obchodné väzby a znížiť svoju závislosť od Ruska či čoraz väčšiu závislosť od Číny. Návrat k realpolitike oslabil argumenty tých, ktorí uprednostňovali udržateľnosť pred slobodným obchodom.

Tento vývoj je v súlade s myšlienkami Sabine Weyandovej, generálnej riaditeľky Európskej komisie pre obchod. Tá už roky vyzýva Brusel, aby obchodné politiky nepreťažoval cieľmi v oblasti klímy či práce.

Thierry Breton

Eurokomisár pre vnútorný trh Thierry Breton sa v oblasti obchodnej politiky EÚ už roky snaží presadiť defenzívnejší prístup, ktorý francúzske predsedníctvo v Rade EÚ v prvej polovici roka 2022 obohatilo štipkou protekcionizmu.

Európsky priemysel ohrozujú americké dotácie na elektrické autá domácej výroby a vysoké ceny energií. Francúzsko preto v rámci priemyselnej politiky EÚ vyzýva na menej naivný prístup, pričom táto myšlienka si v bloku začína získavať čoraz viac sympatií.