Tržby v maloobchode boli v júli medziročne nižšie o 4,4 percenta. Ich pokles vyjadrený v stálych cenách podľa Štatistického úradu pretrvával šiesty mesiac za sebou.

Prepad tržieb sa prejavil pri šiestich z deviatich sledovaných zložiek maloobchodu.

Na negatívnu bilanciu odvetvia najvýznamnejšie vplýval podľa úradu pokles tržieb v hyper a supermarketoch o 4,3 percenta, ktoré sú najvýznamnejšou zložkou maloobchodného predaja s podielom na tržbách takmer 42 percent.

Krivku určujú najmä špecializované predajne

Druhým najvýraznejším vplyvom bolo zníženie tržieb o 6,9 percenta v špecializovaných predajniach s ostatným tovarom, napríklad s obuvou, textilom či drogériou. A tiež pokles o 12,8 percenta v predajniach s ostatným tovarom pre domácnosť, kam patria hobymarkety, predajne nábytku či spotrebnej elektroniky.

Tržby medziročne klesli aj napríklad v špecializovaných predajniach s potravinami, nápojmi a tabakom, ďalej v predaji mimo predajní vrátane zásielkového predaja a tiež predajcom v stánkoch a na trhoch.

Nebadaný rast tržieb

Celkový výsledok maloobchodných tržieb zmierňoval rast tržieb predajní pohonných látok. Ich tržby boli medziročne vyššie až o tretinu. No na tento výsledok významne vplývalo podľa úradu rozšírenie počtu spravodajských jednotiek od začiatku roka po preklasifikovaní ich hlavnej činnosti do maloobchodu.

Rast tržieb si udržali špecializované predajne s počítačmi a komunikačnou technikou o 15,6 percenta a predajne zamerané na kultúru a rekreáciu o štyri percentá.

Tržby klesajú aj vo veľkoobchode

Tržby v predaji a oprave motorových vozidiel a motocyklov sa medziročne zvýšili o necelú štvrtinu a dynamicky rástli vo všetkých jeho zložkách, v predaji motorových vozidiel o 26,5 percenta a tiež v oprave a údržbe o 32,1 percenta.

Vo veľkoobchode tržby klesli už piaty mesiac po sebe a v júli boli medziročne nižšie o 4,6 percenta.

Minuloročnú júlovú úroveň prekonali aj tržby reštaurácií a pohostinstiev, a to o 8,4 percenta. Tržby v ubytovaní v júli skončili v mínuse o 3,3 percenta. Išlo o prvý pokles po viac ako dvoch rokoch, odkedy sa odvetvie vyrovnávalo s dopadmi pandémie a evidovalo významné medziročné nárasty.

Ďalšie dôležité správy

Firma De Heus vyrába na Slovensku krmivá od roku 2020.
Neprehliadnite

Výrobe krmív dominuje na Slovensku holandský De Heus. Tržby dvihol vďaka presunu výroby z Čiech