Reálne mzdy v Česku sa tento rok kvôli vysokej inflácii znížia o 8,3 percenta. Bude to najväčší pokles z krajín visegradskej štvorky (V4), ktorú tvoria Česko, Slovensko, Poľsko a Maďarsko, aj väčšie zníženie ako v priemere Európskej únie. Vyplýva to z analýzy investičnej spoločnosti Cyrrus. Na Slovensku by sa reálne mzdy mali tohto roku znížiť o 1,1 percenta.

„Záporný reálny rast miezd nás sprevádza už od minulého roka a v nadchádzajúcich mesiacoch by nemalo dôjsť k výraznej zmene. Vysoká cenová hladina sa tak negatívne prejavuje na bohatstve domácností. Vysoká inflácia je škodlivá hlavne tým, že negatívne dopadá na všetkých, avšak ju oveľa viac pociťujú nižšie príjmové skupiny obyvateľstva,“ uviedla analytička Cyrrusu Anna Píchová.

Pokles reálnych miezd v Česku je podľa analýzy výrazne rýchlejší ako v okolitých krajinách. Zatiaľ čo v Česku sa očakáva zníženie o 8,3 percenta, európsky priemer klesá o 2,3 percenta a zostávajúce štáty V4 očakávajú ešte miernejší pokles. V Poľsku by sa reálne mzdy mali znížiť o 2,1 percenta, na Slovensku o 1,1 percenta a v Maďarsku o 0,3 percenta.

Budúci rok by mali reálne mzdy na Slovensku rásť

V budúcom roku sa v celoeurópskom priemere očakáva rast reálnych miezd o 0,6 percenta. Rovnako rýchlo by sa mali reálne mzdy zvyšovať v Poľsku, na Slovensku by rast mal dosiahnuť 0,7 percenta a v Maďarsku 2,3 ​​percenta. V Česku analýza predpokladá ďalší pokles reálnych miezd o 0,1 percenta.

Vývoj reálnych miezd v Česku je podľa Píchovej jeden z najhorších v EÚ. „Dôvodom pre takýto pokles je vysoká inflácia, pretože v nominálnom vyjadrení mzdy v Českej republike stále rastú s ohľadom na pretrvávajúci previs dopytu po ponukou na pracovnom trhu. Negatívny rast reálnych miezd by mal pokračovať aj v roku 2023, a to najmä vďaka kombinácii stálej zvýšenej cenovej úrovne a tiež vďaka spomaleniu nominálneho rastu miezd,“ uviedla.

V Česku rástli desať rokov rýchlejšie

Analytička však upozornila, že za posledných desať rokov rástli reálne mzdy v Česku výrazne rýchlejšie, ako bol priemer eurozóny. V rokoch 2011 až 2021 sa hrubý disponibilný príjem zvýšil o 41,4 percenta, zatiaľ čo v eurozóne to bolo o 20,8 percenta. Keby mzdy v Česku rástli od roku 2010 iba podľa inflácie, predstavovala by teraz priemerná mzda zhruba 31 500 korún, v skutočnosti dosiahla v druhom štvrťroku zhruba 40 100 korún.

Podľa Píchovej by znižovanie reálnych miezd malo byť len krátkodobé a možno očakávať skoré zlepšenie. „Situáciu treba vnímať ako prechodnú a nezabúdať na to, že v uplynulej dekáde náš čistý disponibilný príjem rástol. Pri pohľade späť tak musíme konštatovať, že sa máme lepšie ako pred pár rokmi. Máme sa dokonca lepšie, ako keby každoročne naše mzdy rástli len o výške inflácie, a to vďaka vývoju ekonomiky, mzdovému rastu a s tým spojeným rastom disponibilného príjmu,“ uzavrela analytička.

Ďalšie dôležité správy

Matovič a Fico
Neprehliadnite

Slovensko je najdrahšia krajina vo východnej Európe s najnižšími mzdami v eurozóne