Notári nie sú podnikatelia, prezentujú verejnú moc v štáte. Preto podľa prezidenta notárskej komory Miroslava Ďuriša nemá zmysel vyžadovať konkurenciu medzi notármi.

Nekalú konkurenciu navyše pre notárov predstavujú aj právnici mimo právnických komôr, ktorí poskytujú právne služby. Porušovanie týchto zásad by podľa neho znamenalo hrubý zásah do fungovania právneho štátu.

Kolegovia z iných právnických komôr o vedení komory notárov s uznaním hovoria ako o najlepších lobistoch. Povedali vám to niekedy priamo?

Nehovoria nám to priamo. My sa nepovažujeme za lobistov, už vôbec nie v rámci definície lobingu. Momentálne sa ani nechceme považovať za lobistov. Ak to má byť chvála, tak sme radi, ale nie je to také jednoduché, ako sa to prezentuje.

Vládny návrh zákona, podľa ktorého by všetky zmluvy o prevode nehnuteľností išli cez notárov, vyzerá byť solídna ukážka.

Do tvorby legislatívy vstupujeme výhradne na profesionálnej úrovni. Ten návrh zákona navyše včera neprešiel cez ústavnoprávny výbor.

To ešte neznamená, že neprejde parlamentom.

Realitné kancelárie porušujú zákon

Vo výbore hlasovali proti poslanci za vládne strany, podľa poslankyne [Jany] Lašákovej sa tak rozhodol celý poslanecký klub SMER-SD. Čiže je po lobingu, ako to vy nazývate.

V čom by bol prínos takého zákona?

Som rád, že sa k tomu môžem u vás vyjadriť, doteraz to vyzeralo, že ste na strane chudákov realitných kancelárií. Boli sme považovaní za niekoho, kto si tu chcel vytvoriť monopol. No treba si uvedomiť základnú vec: kto je to notár a aké je jeho postavenie. Stále nás považujú za nejaký podnikateľský subjekt. Notár je štátom splnomocnená osoba vykonávajúca notársku činnosť. Je tam diametrálny rozdiel od advokátov, iných komôr a určite diametrálny rozdiel od realitných kancelárií. Notári prezentujú verejnú moc v štáte. My nechceme žiadny monopol, ako sa píše. Chceme vykonávať preventívnu spravodlivosť štátu, ako je to v zákone. Na to nám štát zveril isté kompetencie. Preto máme štátnu pečať. Ak nás niekto hádže do jedného vreca s realitnými kanceláriami, je to akoby tam hádzal aj súdy.

Notári na rozdiel od členov iných komôr požívajú viaceré výhody, napríklad numerus clausus.

Notári nie sú podnikatelia a od toho sa všetko odvíja, aj numerus clausus. Potom aj sudcom môžete povedať, na čo numerus clausus. Potom môžete dať vyrobiť pečiatky súdov a vysypať ich pred národné divadlo. Nech sa páči, vážení občania, vážení samozvaní odborníci, pečiatkujte si, ako uznáte za vhodné. A štát bude za to niesť dôsledky, veď je tam štátny znak. Navyše je to iba na rozhodnutí ministra spravodlivosti. Ten môže zo dňa na deň rozšíriť počet notárskych miest o koľko chce.

Nedá sa povedať, že by ministri s touto možnosťou výrazne narábali. Doteraz sa na to odhodlal iba Daniel Lipšic.

Bola to forma trestu pre notársku komoru, keď sa mu nepodarilo – z pochopiteľných dôvodov – zrušiť tento princíp v parlamente. Spravil to bez akéhokoľvek prieskumu, pričom v zahraničí sa to vždy robí na základe prieskumu – teraz použijem aj to nepríjemné slovo – trhu, počtu obyvateľov v danom regióne. Ja som z Liptovského Mikuláša, kde nie je priemysel, ale iba cestovný ruch. Notár si tam ťažko robí robotu, väčšinou len dedičstvá, čo je ťažká práca. Potom, samozrejme, sa hnevá, keď mu niekto robí jeho robotu. Príde človek, zoberie klienta spred dverí, vypýta si tisíc korún do vrecka a neodvedie štátu žiadne dane. Vy by ste sa nehnevali na mojom mieste?

Na druhej strane, sú právnici, ktorí sa špecializujú na tvorbu týchto zmlúv, a nie sú notári či advokáti, ktorí riešia oveľa širšiu agendu. Nemožno sa diviť, že môžu mať pocit, že budú musieť platiť za niečo, čo nepotrebujú.

Viem, že aj takýmto smerom sa uberajú názory. Použijem ďalšiu moju obľúbenú odpoveď. Predstavte si, že som obvodný lekár. Zoberiem si skalpel a pôjdem operovať srdce, veď som lekár. Pôjdete k takému lekárovi?

Nepôjdeme.

No vidíte. Ale takémuto by ste si dali napísať zmluvu. To, že má niekto právnické vzdelanie, je iba jedna fáza. Ak chce byť notár, sudca, advokát či exekútor, musí absolvovať niečo ďalšie. Musí prejsť procesom, aby bol spôsobilý na výkon tejto činnosti. Preto nemôžme súhlasiť s rozdávaním pečiatok pred národným divadlom. To by bola čisto mafiánska záležitosť a do roka by bolo tomuto štátu koniec. Tomu sa rovná zrušenie zásady numerus clausus.

Zrušenie numerus clausus nehovorí nič o zjemňovaní kritérií odbornosti a dôveryhodnosti uchádzačov o členstvo v komore. Ibaže by ste chceli spochybniť kritériá prijímania do komory.

Veď sa ukázalo po Lipšicovom zákroku, keď sa dostali do komory aj ľudia, ktorí... Raz sa zástupkyňa ministerstva domáhala, že chce byť šéfka skúšobnej komisie. Tak sme jej to odovzdali. Bolo tam dvadsať kandidátov, devätnásť z nich vyhodila.

Ak chceme mať kvalitných ľudí, ktorí to budú robiť zo zákona a budú niesť zodpovednosť, nastavíme systém testovania, skúšania, kontrolovania ľudí tak, ako potrebujeme. Lebo dnes, aj keď máte ideálneho odborníka, nemôže byť notár, nemôže vám spraviť zmluvu. Napríklad preto, že v regióne nie je voľné notárske miesto.

My sa nespravujeme trhom. Potom aj tí najlepší sudcovia by mohli žiadať miesta v Bratislave. Som dobrý sudca, tak chcem byť na Najvyššom súde SR.

Najlepší sudcovia by mali byť na Najvyššom súde SR, podmienky by tak mali byť nastavené.

Áno, súhlasím. Ale trh nemôže určovať, kde bude sudca umiestnený. Tým, že sa bezhlavo rozšírili notárske miesta, notári sa nahrnuli do takých miest, kde ich vôbec nebolo treba. Nahrnuli sa do lukratívnych miest a miesta v obciach, kde starosta prosí o notára, lebo ľudia musia chodiť za ním sto kilometrov, ostali voľné.

Nevedie cesta cez prísnejšie kritériá ako cez numerus clausus? Aby boli dvere otvorené všetkým, ale prešli cez ne len najlepší?

Cesta cez zrušenie numerus clausus nevedie, s tým sa notári latinského typu nikdy nestotožnia. Znova opakujem, nie sme podnikatelia. Preto je tam tarifa štátu, notári si nesmú konkurovať. A to ani v cenách.

Prečo si nesmú konkurovať ani v iných veciach? Napríklad v otváracom čase, dostupnosti či v iných spôsoboch vychádzania v ústrety klientom.

Otváracie hodiny sú stanovené zákonom. A, samozrejme, kvalitou práce si konkurovať môžu. Ale to nie je princíp trhu, konkurovať kvalitou.

Je to jeden zo základných princípov prežitia na trhu v súkromnom sektore.

Realitné kancelárie porušujú zákon

Miroslav Ďuriš: Pretože som si vybral túto profesiu, nemôžem dovoliť, aby sa mi do nej strkal niekto, kto tomu nerozumie a robí mi zlé meno a hanbu.

Ale treba stále vychádzať z toho, že nie sme podnikatelia.

Ale na rozdiel od sudcov, ktorých spomínate, vás nevypláca štátny rozpočet.

My sa platíme sami, na rozdiel od developerov máme určenú tarifu. Máme prieskum z Bostonskej univerzity, z prostredia common law. Podľa nej je v štátoch notárstva latinského typu, teda uzavretého, bezpečnejšie prostredie, prevody sú lacnejšie. Hoci by ste u nás za prevod miliónovej nehnuteľnosti zaplatili šesťtisíc korún, treba hľadieť na následok. Notár by za spôsobenú chybu ručil celým svojím majetkom. Pozrite sa na Ameriku, do prostredia common law, aká je tam hypotekárna kríza.

Hypotekárna kríza je o úveroch, nie o zmluvách o prevode nehnuteľností.

Návrh zákona bol pre nás inak veľmi nepríjemný, pokiaľ ide o zodpovednosť. Ručenie celým svojím majetkom za trestný čin niekoho iného, že vás podvedie s falošným občianskym preukazom. My sa nebijeme za nejaký monopol, ale niekde už bolo treba začať. Nijaký biznis z tohto zákona pre notárov nečíhal, hoci sa to tak prezentovalo. Iba riziko, kde bolo treba začať robiť poriadok. A čo sa týka katastra, nie je predsa možné, aby orgán štátnej správy, akým je kataster, zasahoval do súkromnoprávnych vzťahov. Vo svete má kataster len evidenčnú činnosť. U nás orgán štátnej správy rozhoduje o akte orgánu štátnej moci, kataster o notárskych listinách, ktoré majú vyššiu právnu moc. Namiesto toho, aby to hneď zapísal. Aj preto to trvá tak dlho, kým dôjde k zápisu nehnuteľnosti do katastra. Ľahko sa môže stať, že niekto dá návrh po vás, ale vás predbehne. Zapíšu ho za urýchlený vklad za poplatok a prídete o dom či o byt. Ak sme s novým zákonom súhlasili, chránili sme verejný záujem.

Čo neznamená, že by nedohadzoval notárom viac práce.

Určite by sme mali viac práce. Zrejme by som nemal v septembri číslo enkového spisu 46.

Bola konkrétna predstava, ako vyriešiť ručenie celým majetkom?

S tým, aby notár ručil za trestný čin inej osoby, sme nesúhlasili už v pripomienkovom konaní. Povedali nám, že to takto musí byť. Majú to Taliani. Áno, ale tam, keď sa prevádza nehnuteľnosť sto miliónov korún, tak hodnota podpisu nie je 60 korún plus DPH. Tam je jeho hodnota napríklad milión korún. Úplne zodpovedne môžem povedať, že máme najnižšie ceny notárskych úkonov v rámci celej Európy.

Robili sme si prepočty pri nehnuteľnostiach na bývanie. Vyšlo nám, že aby sa škody za podvody vyrovnali poplatkom za notárske zmluvy, museli by sa podvody páchať na vysoko nadpriemerne drahých nehnuteľnostiach.

Určite to tak nie je.

To nie je argument. Máte vlastný výpočet?

Ministerstvo vnútra tieto údaje nechce poskytnúť. Preto to nevedeli zmapovať ani v ústavnoprávnom výbore, pretože tie údaje ministerstvo vnútra nemá alebo nechce dať. A preto to ani vy nemôžete mať zmapované.

Máme. Počítali sme, aká by musela byť priemerná cena nehnuteľnosti na bývanie, na ktorej sa páchal podvod, aby spôsobené škody boli vyššie ako poplatky u notárov. A išlo o vysoký nadpriemer.

Ale to sa netýka len nehnuteľností na bývanie, ale aj stomiliónových firiem.

S nehnuteľnosťami na bývanie sme počítali na vstupe aj na výstupe.

To je čisto fikcia, tak sa komparácia robiť nedá.

Dá. Keď ste to nepočítali, nemôžte tvrdiť, že to pre notárov nie je zaručený biznis.

Tarify za úkony sú dané ministerstvom. D. Lipšic ich znížil približne o polovicu a sú snahy aj súčasného ministra znížiť ich ešte viac. A skúmal niekto realitné kancelárie, či ich činnosť nie je predražená?

Tam si môžeme slobodne vybrať. Dokonca si môžeme vybrať nevyužívať ich služby.

A u nás si nemôžete vybrať z 330 notárov?

Ale všade zaplatím rovnako.

Áno, ale koľko zaplatíte? Z milióna pod päťdesiattisíc nepôjde ani jedna realitka. U nás je to šesťtisíc korún. Stanovujú si ceny od brucha. Veď nech si spravia komoru. Ťažko by im bolo pod absolútnou jurisdikciou ministra. Že by ich vymenúval a odvolával a stanovoval im tarify. Okrem toho, realitné kancelárie robia zmluvy o prevode nehnuteľností ako podnikatelia, živnostníci. A živnostenský zákon nepozná poskytovanie právnych služieb. Ak tu niekto z NARKS vyhlási, že prídu o biznis, tak vyhlasujú, že prídu o nedovolené podnikanie, ktorého sa dopúšťajú. Nie je to nič iné len trestný čin nedovoleného podnikania, treba to pomenovať správne. Podľa zákona môžu poskytovať právne služby len dve právnické profesie – notár a advokát.

Realitná kancelária môže mať dohodnutú spoluprácu s advokátom.

Ak to takto robí, je to v poriadku. No často to robia tak, že v rámci svojej realitnej činnosti vyhotoví zmluvu realitný maklér, osoba bez právnického vzdelania, skopíruje si zmluvu, napríklad od notárov. V normálnom trhovom spôsobe má každý robiť to, čo vie, na čo je určený. Vidíte, aká je recesia v tomto štáte. Príde vám niekto budovať jadro v byte a zistíte, že je pekár. A murár pečie chlieb v pekárni. Totálna recesia. Každý je najväčší odborník v tom, čím nie je. Prečo si tu konečne nerobí každý to, čo má?

Lebo sloboda konania je prirodzenejšia. Samozrejme, viaže sa so zodpovednosťou.

Viete, čo by som ja chcel robiť? Ale ako notár nemôžem podnikať, iba sa živiť tým, čo mi zákon dovoľuje, na rozdiel od niekoho iného.

Vy ste si to vybrali.

Áno, ja som si vybral. A keďže som si to vybral, budem sa tu biť s každým do krvi za to, že si budem robiť to, čo mi zákon umožňuje, a budem sa snažiť zabrániť, aby mi to bral niekto, kto na to nemá oprávnenie. Pretože som si vybral túto profesiu, nemôžem dovoliť, aby sa mi do nej strkal niekto, kto tomu nerozumie a robí mi zlé meno a hanbu. Keď môže mať lekár realitnú kanceláriu a robiť zmluvy, ja si zajtra prinesiem na notársky úrad operačný stôl a začnem robiť operácie. Bol som aj na zabíjačke, tak viem, ako sa to robí.

Ale notári nepotrebujú len odbornosť, ale aj voľné miesto v komore. Môžete byť, ako chcete dobrý, keď nie je miesto.

Ale veď sú voľné miesta, nech sa páči. Koľko bolo výberových konaní a tie miesta nie sú obsadené.

Lebo sú voľné miesta tam, kde sa to nikomu nechce robiť.

Ak ja chcem byť notár, tak je jedno, na ktorom mieste to robím.

Prečo by to bolo jedno? Spomínali ste pekárov, advokátov, elektrikárov, lekárov. Všetci si môžu vyberať.

Aj ja chcem sedieť v Bratislave, lebo v Mikuláši nie je z čoho žiť. Ale som v Mikuláši, kde mi to určil minister. Ak minister povie, že zajtra je voľných päťsto notárskych miest, tak sú. A my na ne budeme musieť vypisovať výberové konania dookola, kým ich neobsadíme. Kde je zásada numerus klausus?

Stalo sa to raz a išlo o stovku miest.

No dobre. A tú stovku sme dodnes neobsadili. Keď je taký záujem, prečo dodnes nie je obsadená? Kde je ten záujem?

Niekde inde.

No áno, ale nemôžeme teraz otvoriť tisíc miest v Bratislave. Ako by to vyzeralo? Veď notár musí fungovať na nejakej báze. Hneď ako by sa urobilo takéto niečo, skončilo by sa to veľmi zle. Len potom by boli podvody a iné veci. To by som nechcel byť prezidentom notárskej komory.

Miroslav Ďuriš ako notár pôsobí v Liptovskom Mikuláši. V marci tohto roku bol členmi komory potvrdený vo funkcii prezidenta.

Foto - Maňo Štrauch