Najväčšie nemecké realitné firmy Vonovia a Deutsche Wohnen, ktoré pôsobia na trhu nájomného bývania, sa dohodli na spojení v hodnote 18 miliárd eur. Najväčšia tohtoročná fúzia v Nemecku vytvorí európskeho realitného giganta s viac ako 550-tisíc bytmi na prenájom. Spojenie by však mohlo vyvolať pred septembrovými parlamentnými voľbami v Nemecku napätie kvôli otázke dostupného bývania, najmä v Berlíne, upozornila agentúra Reuters.
Spojenie vytvorí spoločnosť s bytmi v celkovej hodnote okolo 80 miliárd eur a s trhovou hodnotou 48 miliárd eur. V snahe zaistiť si podporu pre spojenie firmy sľúbili, že obmedzia pravidelné zvyšovanie nájmu v Berlíne v najbližších troch rokoch na jedno percento ročne a v ďalších dvoch rokoch len o infláciu. Fúzia bola podľa nich navrhnutá tak, aby im pomohla spolupracovať s politikmi na poskytovaní dostupného bývania. Firmy tiež ponúkli mestu Berlín na predaj okolo 20-tisíc bytov, dodal na tlačovej konferencii starosta Berlína.
Poslanec parlamentu za stranu Ľavica Fabio De Masi vyzval protimonopolné úrady k zablokovaniu akvizície. Trh s nájomným bývaním je však v Nemecku veľmi roztrieštený. Agentúra Scope upozornila, že Vonovia má napriek silnému postaveniu na nemeckom trhu s bývaním trhový podiel len 0,9 percenta. Prípadné prevzatie tak nevyvolá vážne obavy protimonopolného úradu.
Dopyt po chalupách v Česku trhá rekordy, samota pri lese stojí takmer 393-tisíc eur
Vonovia má okrem Nemecka byty aj v Rakúsku a vo Švédsku. Generálny riaditeľ firmy Rolf Buch uviedol, že je potrebné, aby boli byty energeticky účinnejšie a vhodnejšie pre seniorov. ,,Kombinácia s Deutsche Wohnen nám teraz dáva príležitosť efektívne sa vysporiadať s týmito úlohami," povedal. ,,Žiadneho nájomcu táto zmena nepoškodí," dodal generálny riaditeľ Deutsche Wohnen Michael Zahn. Firmy očakávajú zo spojenia do konca roka 2024 úsporu nákladov okolo 105 miliónov eur, a to vďaka zdieľaniu technických služieb a správy nehnuteľností.
Vonovia sa už v minulosti pokúsila firmu Deutsche Wohnen prevziať. Jej pokus z februára 2016 však zlyhal, keď sa jej nepodarilo získať dostatok podpory od investorov Deutsche Wohnen. Súčasné spojenie je podmienené tým, že sa podarí získať podporu najmenej 50 percent akcionárov Deutsche Wohnen.
Nemecké realitné spoločnosti v ostatných rokoch čelia rastúcemu tlaku verejnosti kvôli vysokým cenám bývania, najmä v hlavnom meste. Koncom minulého februára vstúpil v Berlíne v platnosti zákon, ktorý na päť rokov zmrazil nájomné zhruba u 1,5 milióna bytov. Cieľom kontroverzného opatrenia, ktoré presadila ľavicová koalícia na berlínskej radnici, bolo zastaviť prudký rast nákladov na bývanie z ostatných rokov, kvôli ktorému sa mnoho obyvateľov z hlavného mesta vysťahovalo. Nemecký ústavný súd ale zákon v polovici apríla zrušil. Vonovia vzápätí oznámila, že doplatok za rozdiel medzi trhovým a zastropovaným nájomným vymáhať nebude.